Covid karantinasında başlayan aşklar

Birçok kişi için koronavirüs pandemisi döneminde uygulanan sokağa çıkma yasakları işe gitmemek, evden çalışmak, çocukların eğitimlerini internet üzerinden almaları, artan ev içi iş yükü, geleceğin belirsizliği ve ikili ilişkilerin ayrılık noktasına gelmesi gibi sonuçlar doğurdu.

Kimileri için ise iki yıllık karantina dönemi bambaşka bir maceraya yol açtı: Aşk ilişkilerine.

İngiltere’nin Brighton kentinde yaşayan 31 yaşındaki Jessica Haymen, erkek arkadaşıyla 2020 yılında çöpçatan uygulaması Tinder üzerinden tanıştı.

Haymen, “Parklarda uzun yürüyüşlere çıkıyor, saatlerce konuşuyor ve birbirimizi tanıyorduk,” diyor. “Birlikte zaman geçirmek çok güzeldi. Sanki Grease gibi yaz aşkı hikayelerinin anlatıldığı bir filmdeydik.”

Jessica Haymen ve sevgilisi, ilk görüşmelerinden yalnızca iki hafta sonra ilişkilerini resmen duyurma kararı aldılar.

Aylarca bisiklet kiralayıp, dağlarda yürüyüşlere çıktılar, “çocuklar gibi” eğlendikleri, konuştukları, birbirlerini keşfettikleri zamanlar geçirdiler.

Karantinada oldukları ve hem erkek arkadaşı hem de kendisi, pandemi tedbirlerinden ötürü işe gitmedikleri için ilişkileri hızlı bir şekilde ilerledi.

Ancak karantina koşulları bitip sokağa çıkma yasakları kalkınca, aşk ilişkileri de şekil değiştirdi, gerçek hayatın ortaya koyduğu beklentiler üzerlerinde stres oluşturmaya başladı.

Haymen, “Bütün arkadaşlarıyla tanışmak beni çok zorladı. Kendi küçük dünyamızda takılıyorken bir anda her gün beş yeni insanla tanışmaya başladık. Gizli gizli eve gitsem de televizyon karşısında koltukta uzansam diye düşünüyordum. Onun da aynı şekilde hissettiğini biliyordum. Bir gün ailemle tanışıyor, ertesi gün arkadaşlarımla yemeğe çıkıyorduk. Sonunda pili bitti. İkimize de bu durum fazla geldi,” diyor.

Haymen, karantina koşullarının kalkmasının ardından ilişkisini götürmekte zorlandığını söyleyen çok sayıdaki kişiden biri.

Uzmanlara göre, karantina balonu içerisinde, dış dünyanın getirdiği sınırlamalar ya da stresin uzağında birbirlerini tanıyan çiftler yasakların kalkmasıyla sosyal takvimlerini ya da iş hayatlarını birbirlerine uydurmakta güçlük çekiyor, karakter farklılıkları daha çok ortaya çıkıyor.

Bu çiftlerden bazıları ilişkilerinde yeni bir sayfa açarken kimisi de karantinada başlayan karantinada kalsın deme yolunu seçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

English EN Turkish TR