Haberler

Uluslararası Af Örgütü: Ukrayna güçleri sivilleri tehlikeye atıyor

Uluslararası Af Örgütü, Ukrayna güçlerini aralarında okullar ve hastanelerin de bulunduğu yoğun sivil nüfus bulunan yerlerde askeri üsler ve silah sistemleri kurarak sivilleri tehlikeye atmakla suçladı.

Kuruluş, bu tür taktiklerin uluslararası insani hukuku ihlal ettiğini, sivilleri tehlikeye attığını ve askeri hedefler haline getirdiğini vurguladı.

Ardından gelen yerleşim alanlarındaki Rus saldırılarında sivillerin öldüğü ve sivil altyapının yok edildiği kaydedildi.

Örgütün Genel Sekreteri Agnes Callamard “Ukrayna güçlerinin yerleşim bölgelerinde faaliyet gösterdiklerinde, sivilleri tehlikeye attıkları davranış biçimini belgeledik. Savunma konumunda olmaları Ukrayna Ordusunu uluslararası hukuka saygı göstermekten muaf kılmaz ” dedi.
Ancak Uluslararası Af Örgütü, bütün Rus saldırılarının bu şablonu izlemediğini de vurguladı.

Kuruluş, Rusya’nın diğer bazı belli bölgelerde savaş suçları işlediğini ve bunlar arasında Harkov kentinin bazı alanları olduğunu kaydetti.

Fakat Af Örgütü, sivil alanlara konuşlanan Ukrayna güçlerinin Rus Ordusu tarafından yasadışı bir şekilde hedef alındığına dair bir kanıt bulunamadığını açıkladı.

Kuruluşun raporunda, araştırmacıların Harkov, Donbas ve Mikolaiv’deki Rus saldırılarını birkaç hafta boyunca incelediği vurgulandı.

Bu inceleme sonucu, Ukrayna güçlerinin sivillerin yaşadığı alanlardan saldırılar düzenlediği ve başka seçenekleri de olduğu halde, bu bölgelerdeki 19 şehir ve köyde sivil binalara üslendikleri iddia edildi.

Kuruluş, sivillerin arasına üslenen Ukrayna Ordusu’nun, çevredeki sivillerin tahliye edilmesini istediği ya da buna yardımcı olduğuna dair bir kanıt da bulunamadığını açıkladı.
‘Okul ve hastanelerde askeri üsler’
Af Örgütü, Ukrayna güçlerinin beş noktada da hastaneleri askeri üs olarak kullandığını, iki şehirde onlarca askerin hastanelerde dinlendiklerini, etrafında dolaştıklarını ve yemeklerini yediklerini belirtti.

Bir başka şehirde de askerlerin bir hastanenin yakınından ateş açtıkları aktarıldı.

Ayrıca, Ukraynalı askerlerin Donbas ve Mikolaiv bölgelerinde okulları rutin bir şekilde üs olarak kullandıkları, ziyaret edilen 29 okuldan 22’sinde ziyaret sırasında ya da öncesinde askeri faaliyete işaret eden kanıtlar bulunduğu bildirildi.

Af Örgütü, son aylarda ayrım gözetmeyen silahlarla yapılan Rus saldırılarını belgelediklerini ve bunlar arasında uluslararası yasaklı misket bombalarının da bulunduğu vurgulandı.

Kuruluş, Ukrayna güçlerinin sivil nüfusun bulunduğu yerlere konuşlanmasının, ayrım gözetmeyen Rus saldırılarını asla meşru kılmadığını da söyledi.

Ukraynalı Bakan: Rapor adil değil
Uluslararası Af Örgütü’nün iddialarına yanıt veren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ise raporun “adil olmadığını” savundu.

Kuleba Facebook sayfasında yayımladığı videoda “Uluslararası Af Örgütü’nün bu davranışı, gerçeği bulup, dünyaya bildirmekle ilgili değil. Yanlış bir denklik yaratmakla ilgili; saldırgan ve kurban arasında, yüzlerce, binlerce sivili, şehirleri, bölgeleri ve yok eden bir ülkeyle, can havliyle kendisini savunmaya çalışan bir ülke arasında” dedi.

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi için yurt dışında oy kullanma işlemleri başladı

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak 2. tur oylaması için yurt dışına kayıtlı seçmenlerin oy kullanma işlemleri başladı. Yurt dışına kayıtlı seçmenlerin Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak olan 2. tur oylaması için gümrük kapılarında oy kullanma işlemi başladı. Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısında da İl Seçim Kurulu görevlileri sabahın erken saatlerinde hazırlıklarını tamamladı. […]

Read More

Muz kasaları arasında 880 milyon dolarlık kokain bulundu

İtalya’da emniyet ekipleri, Ekvador’dan gelen muz kasalarının içinde 2,7 ton saf kokain ele geçirdi. Yetkililerin açıklamasına göre, ele geçirilen kokainin piyasa değeri 800 milyon doların üzerinde. VOA Türkçe’nin diğer haberlerini okumak için: https://www.voaturkce.com/ ************ » Youtube kanalımıza abone olun: https://www.youtube.com/c/voaturkce?sub_confirmation=1 Amerika haberleri, Türkiye haberleri, dünyadan haberler, son dakika haberleri, sağlık, bilim-teknoloji, ekonomi haberlerini VOA Türkçe’de […]

Read More

İtalya’nın kuzeyi sel suları altında

İtalya’nın kuzey bölgesi şiddetli yağışların ardından sel suları altında kaldı. Emilia-Romagna bölgesinde nehirler taşarken, en az 4 kişinin sel nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor. Binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

Read More