Haberler

Zaporijya’da nükleer tehlike: Atom Ajansı’ndan uyarı

Ukrayna’nın güneyde bulunan ve mart ayından bu yana Rus kontrolündeki Zaporijya nükleer santrali alarm veriyor. Santral çevresindeki askeri hareketlilik, nükleer sızıntı tehlikesini de beraberinde getiriyor. Savaşın tarafları ise birbirini suçluyor.

Zaporijya nükleer santralinin çevresindeki askeri harekat tehlike saçıyor.

Cuma günü bölgeden saldırılara ilişkin bilgiler gelmeye başladı.

Rusya ve Ukrayna tarafları, santrale ve çevresine isabet eden topçu atışları için birbirini suçladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, tesise yönelik saldırıları “terör eylemi” olarak niteledi.

Buna karşılık Rus Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın tesise 3 topçu saldırısı düzenlediğini öne sürdü.
Bakanlık, tesisteki bir ünitenin üretim kapasitesinin azaldığını aktardı.

Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kuruluşu Energoatom ise, Rusların tesisi, çevre bölgelere saldırı için üs olarak kullandıklarını iddia etti.

Ulusalararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Grossi de “Zaporijya’ya yönelik askeri harekat nükleer felaket riskine işaret ediyor” dedi.

Tarafları, nükleer tesisi riske atacak saldırılardan kaçınmaları için uyardı.

Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporijya nükleer santrali 5 Mart’tan bu yana Rusların kontrolünde. İçerisinde Ukraynalı santral çalışanları da bulunuyor.

6 nükleer reaktöre sahip santral, Ukrayna’daki toplam elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor. 

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi için yurt dışında oy kullanma işlemleri başladı

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak 2. tur oylaması için yurt dışına kayıtlı seçmenlerin oy kullanma işlemleri başladı. Yurt dışına kayıtlı seçmenlerin Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak olan 2. tur oylaması için gümrük kapılarında oy kullanma işlemi başladı. Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısında da İl Seçim Kurulu görevlileri sabahın erken saatlerinde hazırlıklarını tamamladı. […]

Read More

Muz kasaları arasında 880 milyon dolarlık kokain bulundu

İtalya’da emniyet ekipleri, Ekvador’dan gelen muz kasalarının içinde 2,7 ton saf kokain ele geçirdi. Yetkililerin açıklamasına göre, ele geçirilen kokainin piyasa değeri 800 milyon doların üzerinde. VOA Türkçe’nin diğer haberlerini okumak için: https://www.voaturkce.com/ ************ » Youtube kanalımıza abone olun: https://www.youtube.com/c/voaturkce?sub_confirmation=1 Amerika haberleri, Türkiye haberleri, dünyadan haberler, son dakika haberleri, sağlık, bilim-teknoloji, ekonomi haberlerini VOA Türkçe’de […]

Read More

İtalya’nın kuzeyi sel suları altında

İtalya’nın kuzey bölgesi şiddetli yağışların ardından sel suları altında kaldı. Emilia-Romagna bölgesinde nehirler taşarken, en az 4 kişinin sel nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor. Binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

Read More