Haberler

Tüm zamanların en çok hasılat yapan korku filmleri

Korku film tarihinin belki de ilk örneği olan 1896 yapımı ‘The Haunted Castle’dan bu yana (Perili Köşk) korku türü büyük bir değişim geçirdi. Sinema tarihi boyunca hayaletler, şeytanlar, palyaçolar, yaratıklar veya vampirler korku filmlerinin başrolü olurken yeni dönem yapımları komedi ögelerini de dahil ederek ‘korku filmi’ tanımı değiştirdi. Korku türü günümüzde yeni bir tanım kazansa da türün hayranları sinemaya akın etmeye devam ediyor. Forbes dergisi, tüm zamanların en çok hasılat yapan filmlerini sıraladı. İşte sinema tarihinin en çok kazanan korku filmleri…

25. Vampirle Görüşme (1994) 
105,3 milyon dolar
Anna Rice’ın aynı isimdeki 1976 tarihli romanından sinemaya uyarlanan filmde başrolleri Tom Cruise, Brad Pitt, Kirsten Dunst ve Antonio Banderas paylaşıyor.24. Paranormal Activity (2009)
107,9 milyon dolar
Filmde, genç bir çift evlerinde garip bir gücün varlığından şüphelenmeye başlar ve evlerini kamera sistemiyle donatır.23. Scary Movie 3 (2003)
110 milyon dolar
‘Korkunç Bir Film’ serisinin üçüncü yapımı, ‘Halka’ ve ‘İşaretler’ gibi kült korku filmlerini tiye alıyor.22. Garez (2004)
110,4 milyon dolar
Takashi Shimizu’nun yönettiği Garez, Japonya sinemasından Hollywood sinemasına uyarlanan ‘Halka’nın başarısını devam ettirdi.21. Ghostbusters II (1989)
112,5 milyon dolar
Orijinal Hayalet Avcıları’nın devam filmi, aynı yönetmen, aynı senaristler ve aynı oyuncularla macera dolu yeni bir hayalet avını konu alıyor.20. Köy (2004)
114,2 milyon dolar
M. Night Shyamalan’ın yönetmenliğini yaptığı film, uzak bir köyde ortaya çıkan yaratıkların köy halkına musallat olmasını işliyor.19. The Nun (2018) 
117,5 milyon dolar
Ülkemizde ‘Dehşetin Yüzü’ adıyla izleyiciyle buluşan film, Korku Seansı serisinin beşinci filmdir.18. Van Helsing (2004)
120,2 milyon dolar
Bram Stoker tarafından yaratılan ünlü vampir avcısı Van Helsing’i ve maceralarını konu alan filmin başrollerinde Hugh Jackman ve Kate Beckinsale yer alıyor.17. Zindan Adası (2010) 
128 milyon dolar
Martin Scorsese’nin yönettiği ve başrolünde Leonardo DiCaprio’nun yer aldığı film, şaşırtıcı sonuyla izleyicilerin sevdiği yapımlardan.16. Ghostbusters (2016) 
128,4 milyon dolar
Orijinal Hayalet Avcıları’nın yeniden çekilen versiyonu Paul Feig tarafından yönetildi ve komedi ve korku türlerini harmanlıyor.15. Halka (2002)
129,1 milyon dolar
Başrollerinde Naomi Watts ve Martin Henderson’ın oynadığı Halka filmi, bir video kaseti izleyenlerin 7 gün içerisinde nedeni bilinmeyen bir sebepten ölmesini konu alıyor.14. Korku Seansı (2013)
137,4 milyon dolar
Ed ve Lorraine Warren adındaki çiftin Peron ailesinden bir telefon almasıyla başlayan hikaye, karanlık bir varlık tarafından kuşatılan ailenin korku dolu anlarını konu ediniyor.13. The Blair Witch Project (1999)
 140,5 milyon dolar
Psikolojik korku türündeki ‘Blair Cadısı’, yerel bir efsaneye dair belgesel çekmek için üç sinema öğrencisinin gezintiye çıkmasını işliyor.12. The Meg (2018) 
145., 4 milyon dolar
‘Derinlerdeki Dehşet’ soyunun çoktan tükenmiş olduğu düşünülen büyük bir yaratığı durdurmaya çalışan Jonas Taylor’ın hikayesini anlatıyor.11. Gremlins (1984) 
153,1 milyon dolar
Joe Dante tarafından yönetilen Amerikan korku-komedi filmi, mucit Randall Peltzer’in oğluna doğum günü için bir yaratık almasıyla başlayan hikayesini konu alıyor.10. What Lies Beneath (2000) 
155,4 milyon dolar
Robert Zemeckis’in yönettiği ‘Gizli Gerçek’ filminde başrol oyuncuları Harrison Ford ve Michelle Pfeiffer, geçmişleri ile ilgili sırları açığa çıkaran bir çifti canlandırıyor.9. Scary Movie (2000)
159 milyon dolar
Tam olarak korku filmi kategorisine girmeyen film, kült korku filmlerindeki popüler konuları bir araya getirerek korku ve komediyi harmanlıyor.8. Halloween (2018) 
159,3 milyon dolar
Jamie Lee Curtis’in başrolünde yer aldığı film, aynı adı taşıyan Cadılar Bayramı serisinin 11. filmi.7. Get Out (2017)
Jordan Peele’in korku türündeki ilk yönetmenlik deneyimi olan ‘Kapan’ orijinal konusuyla eleştirmenlerden ve izleyicilerden tam not aldı.6. It: Chapter Two (2019)
195,7 milyon dolar
2017 yapımı ‘O’nun devam filmi, ilk filmdeki çocuklarının yetişkin hallerinin başına gelenleri konu alıyor.5. The Exorcist (1973) 
232,9 milyon dolar
Linda Blair’in başrolünde yer aldığı ‘Şeytan’ filmi, şeytan çıkarma ritüelini konu alan hikayesiyle tüm dünyada eleştiri toplamıştı.4. Ghostbusters (1984)
242,2 milyon dolar
Ülkemizde ‘Hayalet Avcıları’ adıyla vizyona giren film, üç arkadaşın hayaletleri avlamasını konu alıyor.3. Jaws (1975)
260 milyon dolar
Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğunda oturduğu film, köpekbalıklarının korku saldığı film türünün başlangıcını temsil ediyor.2. Altıncı His (1999)
293,5 milyon dolar
Hint asıllı yönetmen M. Night Shyamalan’ın yazıp yönettiği ve Bruce Willis’in başrolünde yer aldığı yapım, hayaletlerin dünyasına dair çarpıcı bir hikaye sunuyor.1. O (2107)
327, 5 milyon dolar
Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan film, Pennywise adlı palyaçonun küçük bir kasabaki çocukları rahatsız etmesini konu alıyor 

Steam, Türkiye’de dolarla ödeme almaya başlıyor

Online oyun platformu Steam, 20 Kasım’dan itibaren Türkiye ve Arjantin’deki satışlarında kullanılan para birimlerini dolarla değiştiriyor. Platform, iki ülkedeki döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle bu kararı aldıklarını belirtti. Son yıllarda oyun geliştiricilerinin Türkiye ve Arjantin’de oyunları için uygun fiyatları seçmelerinin zorlaştığını belirten Steam, fiyatlardaki istikrar ve tutarlılığı sağlamak için satışların dolar üzerinden yapılacağını duyurdu. Kullanıcıların bakiyeleri […]

Read More

World of Warships, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını Ödüllerle Kutluyor

World of Warships, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümü anısına hem yeni hem de mevcut oyuncular için heyecan verici ödüller getiren özel bir oyun içi etkinlik düzenliyor. Türkiye Cumhuriyeti, ulusun tarihinde çok önemli bir anı temsil eden 29 Ekim 1923’te Büyük Millet Meclisi tarafından resmen ilan edildi. World of Warships, bu anlamlı olayı onurlandırmak için oyunculara etkinlikle […]

Read More

El arabası tekeri nerelerde kullanılır?

El arabası tekeri, insanların çeşitli yükleri taşımak ve naklini sağlamak amacıyla tasarlanmış dayanıklı tekerlekli bir taşıma aracıdır. Bu tür tekerlekler, birçok farklı alanlarda ve farklı amaçlar için kullanılır. El arabası tekeri kullanım alanları El arabası tekeri, basit tasarımı ve kullanım kolaylığı sayesinde, çeşitli alanlarda yaygın bir şekilde kullanılan önemli bir araçtır. Taşıma işlemlerinde insanlara büyük […]

Read More