Haberler

21. yüzyılın en iyi fantastik romanları

Her fantastik romanın kalbinde bizi içinde bulunduğumuz dünyadan alıp götüren gerçek dışı ögeler vardır. Hayalgücümüzün sınırlarını zorlayan bu ögeler, yarattıkları olağanüstü dünyalarla bizi alışık olduğumuz gerçeklikten yepyeni serüvenlere sürüklerler. The Guardian, ilhamını mitolojiden, dini unsurlardan ve mistisizmden alan en iyi fantastik romanları bir araya getirdi. İşte bazıları Türkçeye çevrilen 21. yüzyılın en iyi fantastik romanları….

10. A Master of Djinn – P. Djèlí Clark (2021)
1912 Kahire’sinde geçen kitap inatçı bir dedektifin olağanüstü olaylara karışmasını konu alıyor.9. The Water Dancer – Ta-Nehisi Coates (2020)
Kitap, köleliğin içine doğan ana karakter Hiram Walker’ın annesinden miras kalan “Water Dancing” adı verilen doğaüstü gücünü keşfetmesini konu alıyor.8. Black Sun – Rebecca Roanhorse (2020)
Welcome to Your Authentic Indian Experience ile fantastik roman severlerin dikkatini çeken yazar, kıyamet sonrası bir manzara üzerine kurduğu Diné halkının destanlarını işliyor.8. The House of Shattered Wings – Aliette de Bodard (2015)
Nebula, Locus ve British Science Fiction Association ödüllerini kazanan yazar, yeryüzüne düşen meleklerini ve Paris’in büyüyle kirletilen harabelerini gotik bir dilde ele alıyor.6. Beşinci Mevsim (The Fifth Season) – N.K. Jemisin (2015)
Broken Earth üçlemesiyle pek çok ödül kazanan Jemisin, günümüz dünyasıyla bağlarını koruyan uzak gelecekteki kurgusal bir dünyayı ele alıyor.5. A Stranger in Olondria – Sofia Samatar (2013)
Time dergisinin Tüm Zamanların En İyi 100 Fantastik Kitabı listesinde de yer alan roman, hayaletleri, kültür çatışmalarını ve yazı dilinin sözlü kültür üzerindeki etkilerini keşfediyor.4. Elif (Alif the Unseen) – G. Willow Wilson (2012)
World Fantasy En İyi Roman ödülü kazanan eser, bilgisayar korsanlığını, mistisizmi, ve büyülü bir aşk hikayesini bir araya getiriyor.3. Redwood and Wildfire – Andrea Hairston (2011)
Hairston, Redwood and Wildfire adlı romanında ırkçılık ve Afrika kültürünün derinliklerine yolculuk yapıyor.2. Kim Korkar Ölümden (Who Fears Death) – Nnedi Okorafor (2010)
Yazarın çoğu romanında olduğu gibi bu eser de yazarın Nijeryalı bir göçmen olarak tecrübelerinden ve Afrika’daki ailesinden dinlediği hikâyelerden ilham alıyor.1.  The New Moon’s Arms – Nalo Hopkinson (2007)
Karayip asıllı Kanadalı Hopkinson, bilimkurgu hikayeleriyle bilinse de fantastik edebiyat türünden de eserleri okuyucularla buluşturuyor. Kitap menopoza girmiş olan bir karakterin kendi çocukluğuna ait anılarla tekrar yüzleşmesini konu alıyor. 

İstanbul Doğa Sporları Kulübü’nden çevre için müzayede

İstanbul Doğa Sporları Kulübü, çevre bilincini artırmak ve sürdürülebilirliği desteklemek amacıyla gerçekleştirdiği ikinci el eşya müzayedesi ile geri dönüşümün önemine dikkat çekiyor. Kulüp üyeleri, kullanmadıkları eşyaları satışa çıkartarak hem doğal kaynakların korunmasına katkı sağlıyor hem de diğer spor severlere uygun fiyatlarla malzeme edinme imkanı tanıyor. İstanbul Doğa Sporları Kulübü Başkanı Süleyman Şahin, düzenledikleri müzayedede çevre […]

Read More

2024 Oscar Ödülleri adayları… Oppenheimer, 13 dalda aday

2024 Oscar Ödülleri’ne aday gösterilen filmler bugün açıklandı. Geçen yıl gişelere damga vuran Oppenheimer, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 13 dalda aday gösterildi. Barbie filminin yönetmeni Greta Gerwig ve başrol oyuncusu Margot Robbie ise en iyi yönetmen ve oyuncu dallarında aday gösterilmedi. Filmde Ken’i canlandıran ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne […]

Read More

Steam, Türkiye’de dolarla ödeme almaya başlıyor

Online oyun platformu Steam, 20 Kasım’dan itibaren Türkiye ve Arjantin’deki satışlarında kullanılan para birimlerini dolarla değiştiriyor. Platform, iki ülkedeki döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle bu kararı aldıklarını belirtti. Son yıllarda oyun geliştiricilerinin Türkiye ve Arjantin’de oyunları için uygun fiyatları seçmelerinin zorlaştığını belirten Steam, fiyatlardaki istikrar ve tutarlılığı sağlamak için satışların dolar üzerinden yapılacağını duyurdu. Kullanıcıların bakiyeleri […]

Read More