Haberler

Elon Musk, 6,88 milyar dolar değerinde 7,92 milyon Tesla hissesi sattı

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın geçtiğimiz beş günde 6,88 milyar dolar değerinde 7,92 milyon Tesla hissesi sattığı ortaya çıktı. Bu yılın başlarında, 28 Nisan’dan sonra ‘Başka Tesla hissesi satışı planlanmadığını’ söyleyen Musk, 2022 yılında yaklaşık 15 milyar dolar değerinde hisse satmış oldu.

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın geçtiğimiz gece 6.88 milyar dolar değerinde 7.92 milyon Tesla hissesi sattığı ortaya çıktı.

Yayımlanan bir dizi finansal dosyaya göre, Musk’ın 5 ila 9 Ağustos tarihleri arasında söz konusu hisseleri sattığı belirtildi.

Hisse satışının 4 Ağustos’ta Austin, Teksas’ta yaptığı 2022 yıllık hissedar toplantısının ardından yayımlanan Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dosyalarında ortaya çıktığı aktarıldı.

28 NİSAN’DAN SONRA HİSSE SATMAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Bu yılın başlarında, Tesla ve SpaceX CEO’su sosyal medyada 28 Nisan’dan sonra “başka hisse satışı planlanmadığını” söylemişti.

28 Nisan haftası Musk’ın elektrikli otomobil üreticisinde yaklaşık 8,4 milyar dolar değerinde bir blok hisse sattığı ortaya çıkmıştı.

Dünyanın en zengin insanı, Nisan ayında yaklaşık 44 milyar dolar veya hisse başına 54.20 dolar karşılığında satın almayı kabul ettiği sosyal ağ devi Twitter ile çekişmeli bir yasal savaşın ortasında bulunuyor.

Nisan ayındaki anlaşmanın açıklanmasının ardından Twitter ve Tesla hisse fiyatları düşerken, 8 Temmuz tarihinde ise Musk, Twitter’a anlaşmayı sonlandırdığını söylemişti.

Twitter’ı, satın alma işlemine devam etmek için ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri vermemek ve platformundaki bot, spam ve sahte hesapların sayısını küçümsemekle suçlayan Musk, anlaşmanın vaat edilen fiyat için gerçekleşmesini sağlamak için dava açtı.

“TWİTTER’I ALMAK ZORUNDA KALMAZSAM HİSSELERİ GERİ ALACAĞIM”

Geçtiğimiz gün ise Tesla hisselerinin satılmasının ortaya çıkmasının ardından sorulan başka hisse satıp satmayacağı sorusuna ise Musk, “Evet. Twitter’ın bu anlaşmayı kapatmaya zorladığı (umarım olası değildir) bir durumda, Tesla hisselerinin acil satışından kaçınmak önemlidir” dedi.

Tesla CEO’su, ayrıca Twitter’ı satın almak zorunda kalmazsa hisselerinin bir kısmını geri alacağını sözlerine ekledi.

Musk, Twitter anlaşması gerçekleşmezse, kendi sosyal platformu X.com’u oluşturmayı düşüneceğinin de altını çizdi. 

FED Başkanı Powell’ın piyasalara verdiği mesajlar

ABD Merkez Bankası (Fed) piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Fed beklentiler dahilinde politika faizini sabit tuttu ancak enflasyonla mücadele kapsamında bu yıl bir kez daha faiz artıracağı tahmininde bulundu. Fed Başkanı Jerome Powell, gerekli görmeleri halinde para politikasında sıkılaşmanın devam edeceğini söyledi. Fed, Çarşamba günü açıkladığı kararla politika faiz aralığını yüzde 5,25-5,50’de sabit tuttu. […]

Read More

Ekonomistlerin faiz tahminleri

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında bugün toplanacak. Toplantı sonrası TSİ 14.00’te faiz kararı açıklanacak. Merkez Bankası, Hafize Gaye Erkan’ın göreve atanması sonrası faiz indirimi sürecine 27 ay sonra son vermiş, son 3 PPK toplantısında politika faizini yüzde 16,5 artırmıştı. Politika faizi, Haziran ayında 650 baz puan artışla yüzde […]

Read More

El arabası tekeri nerelerde kullanılır?

El arabası tekeri, insanların çeşitli yükleri taşımak ve naklini sağlamak amacıyla tasarlanmış dayanıklı tekerlekli bir taşıma aracıdır. Bu tür tekerlekler, birçok farklı alanlarda ve farklı amaçlar için kullanılır. El arabası tekeri kullanım alanları El arabası tekeri, basit tasarımı ve kullanım kolaylığı sayesinde, çeşitli alanlarda yaygın bir şekilde kullanılan önemli bir araçtır. Taşıma işlemlerinde insanlara büyük […]

Read More