Haberler

Zelenski: Savaş Kırım ile başladı, Kırım’ın kurtuluşu ile bitmeli

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’daki savaşın Kırım ile başladığını ve onun kurtuluşuyla bitmesi gerektiğini söyledi. Zelenski, “Kırım Ukrayna’dır ve bundan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. Zelenski’nin açıkalmaları, Kırım’daki Rus askeri  üssünde yaşanan ve bir kişiyi öldüren patlamaların ardından geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, üste patlayan bir cephanelik nedeniyle olayın yaşandığını belirtirken, Ukrayna, patlamalarla ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmedi.

Kırım uluslararası olarak Ukrayna’nın bir parçası olarak tanınıyor. Ancak Karadeniz yarımadası, küresel toplumun gayri meşru gördüğü bir referandumun ardından 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edildi. Birçok Ukraynalı bunu Rusya ile savaşlarının başlangıcı olarak görüyor.

Bununla birlikte, Kırım’ın batısında yer alan ve Rus turistler arasında popüler olan sahil kasabalarının yakınında bulunan Novofedorivka yakınlarındaki Saky askeri üssünde geçtiğimiz günlerde birçok patlama meydana geldi.

KIRIM’DAKİ PATLAMALAR

Novofedorivka ve Saky, Ukrayna kıyı şeridini ablukaya alan Rusya’nın Karadeniz filosuna ev sahipliği yapan Sivastopol limanının yaklaşık 50 km kuzeyinde bulunuyor. Hava üssü, Rusya tarafından Ukrayna’nın derinliklerindeki hedeflere saldırı başlatmak için kullanılmıştı. 

SALDIRILARIN ARKASINDA UKRAYNA MI VAR?

BBC’nin haberine göre sosyal medyada paylaşılan görüntüler, plaj sakinlerinin patlamalar sırasında koştuğunu gösterdi ve görgü tanıkları en az 12 patlama duyduklarını söyledi. Kırım’ın Rusya tarafından atanan sağlık departmanı, patlamalar esnasında bir sivilin öldüğünü ve sekiz kişinin de yaralandığını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Yardımcısı Mykhailo Podolyak, patlamaların arkasında Ukrayna’nın olduğu iddialarını yalanlayarak “Tabii ki hayır. Bununla ne işimiz var?” dedi.

Öte yandan, Ukrayna’nın Kırım’a saldırması halinde Rusya’nın buna çok sert bir şekilde yanıt vereceği düşünülüyor. Rusya’nın eski devlet başkanı Dmitry Medvedevgeçen ay Ukrayna’nın Kırım’ı hedef alması halinde, “Ukrayna için kıyamet günü hemen gelecek” demişti. 

ZELENSKİ: SAVAŞ KIRIM İLE BAŞLADI KIRIM İLE BİTMELİ

Zelenski, dün gece geç saatlerde yaptığı konuşmada patlamalara değinmedi, ancak Kırım hakkında yaptığı açıklamalarda, “Ukrayna’ya karşı Rus savaşının Kırım’ın işgaliyle başladığını unutmayacağız. Bu Rus savaşı Kırım’la başladı ve Kırım’la sona ermeli. Kırım’ın kurtuluşuyla” dedi.

Öte yandan, Zelenski’nin son sözleri, Ukrayna’nın savaş bitmeden önce yarımadayı geri alması gerektiğine inandığını gösteriyor. Ancak, Ukrayna Devlet Başkanı geçmişte bu konuda farklı şeyler söyledi. Zelenski, daha önce, Rusya’nın 24 Şubat’tan önce pozisyonlarına dönmesi halinde Ukrayna’nın barışı kabul edebileceğini, bu da Kırım’ın geri alınmasının daha fazla müzakere konusu olabileceği anlamına geldiğini belirtti.

RUSYA’NIN KIRIM’I İLHAKI

Rusya, Ukrayna ve Batılı ülkelerin  yasa dışı olarak kabul ettiği bir referandumda Rusya’ya katılmak için oy kullanan ve Rusça konuşan çoğunluğa sahip olan Kırım’ı Mart 2014’te ilhak etmişti.

Oylama, kimliği belirsiz Rus birliklerinin yarımadanın çevresindeki birkaç stratejik noktanın kontrolünü ele geçirmesinin ardından aceleyle yapılmıştı. O yılın başlarında, aylarca süren Avrupa yanlısı protestolar, Ukrayna’nın Rus destekli cumhurbaşkanının devrilmesiyle sonuçlanmıştı.

Bu yıl 24 Şubat’ta Moskova, Kırım’ı Rus birliklerini Ukrayna’nın daha derinlerine taşımak için bir sıçrama tahtası olarak kullanarak Ukrayna’ya yönelik tam ölçekli bir işgal başlattı.

DİLENCİNİN ÜZERİNDEN SERVET ÇIKTI

 

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi için yurt dışında oy kullanma işlemleri başladı

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak 2. tur oylaması için yurt dışına kayıtlı seçmenlerin oy kullanma işlemleri başladı. Yurt dışına kayıtlı seçmenlerin Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak olan 2. tur oylaması için gümrük kapılarında oy kullanma işlemi başladı. Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısında da İl Seçim Kurulu görevlileri sabahın erken saatlerinde hazırlıklarını tamamladı. […]

Read More

Muz kasaları arasında 880 milyon dolarlık kokain bulundu

İtalya’da emniyet ekipleri, Ekvador’dan gelen muz kasalarının içinde 2,7 ton saf kokain ele geçirdi. Yetkililerin açıklamasına göre, ele geçirilen kokainin piyasa değeri 800 milyon doların üzerinde. VOA Türkçe’nin diğer haberlerini okumak için: https://www.voaturkce.com/ ************ » Youtube kanalımıza abone olun: https://www.youtube.com/c/voaturkce?sub_confirmation=1 Amerika haberleri, Türkiye haberleri, dünyadan haberler, son dakika haberleri, sağlık, bilim-teknoloji, ekonomi haberlerini VOA Türkçe’de […]

Read More

İtalya’nın kuzeyi sel suları altında

İtalya’nın kuzey bölgesi şiddetli yağışların ardından sel suları altında kaldı. Emilia-Romagna bölgesinde nehirler taşarken, en az 4 kişinin sel nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor. Binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

Read More