Haberler

Aşure nasıl yapılır, aşure malzemeleri nelerdir?

İslam inancına göre, peygamberlerin hayatında önemli hadisenin yaşandığı, bereket, paylaşma birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü olan “Aşure Günü” bu yıl 8 Ağustos’ta idrak edildi. Bugünlerde hala evlerden aşure kokusu yükseliyor. Peki aşure nasıl yapılır, aşure tarifi için hangi malzemeler gerekli?

İslam inancına göre, Hazreti Adem’den itibaren peygamberlerin hayatında önemli hadisenin yaşandığı, bereket, paylaşma, birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü olan “Aşure Günü” 8 Ağustos’ta idrak edildi.

Arapçada “on” anlamına gelen “aşara” kelimesinden türeyen Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk geliyor. Hadis kaynaklarına göre, Hazreti Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması ve Hazreti Musa’nın Kızıldeniz’den geçerek İsrailoğulları’nı Firavun’dan kurtarması hadiseleri de bugünde gerçekleşti.

Ayrıca kültür tarihine ait birçok esere göre, Hazreti Adem’in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, Hazreti İdris’in diri olarak göğe yükseltilmesi, Hazreti İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazreti Yakup’un oğlu Yusuf’a kavuşması, Hazreti Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi, Hazreti Yunus’un balığın karnından çıkması ve Hazreti İsa’nın doğumu ve ölümden kurtarılarak göğe yükseltilmesi gibi hadiselerin de bugün yaşandığı rivayet ediliyor.

Aynı zamanda Emevi Devleti’nin ikinci Halifesi Yezid bin Muaviye tarafından hicri takvime göre 10 Muharrem 61’de (10 Ekim 680) Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yakınının şehit düştüğü “Kerbela olayı” da bugün yaşandı.

Bu olayların muharrem ayının onuncu gününde yaşanmasına büyük önem atfeden Müslümanlar, bugünü nafile orucu tutarak geçiriyor.

Hazreti Nuh ve onun çağrısına uyarak gemiye binenlerin aşure aşı tüketmeleri dolayısıyla Müslümanların aşure yaparak paylaşma geleneği de bugün yaşatılıyor.

AŞURE TARİFİ

Aşure tarifi için malzemeler

2 su bardağı buğday ,
1 su bardağı kuru fasulye,
1 su bardağı nohut,
2 su bardağı kuru kayısı,
Yarım su bardağı sarı üzüm,
15 adet kuru incir,
Yarım çay bardağı kuş üzümü,
2 adet portakalın kabuğu (rendelenmiş),
3.5 su bardağı toz şeker,
Yarım su bardağı süt.

Aşurenin yapılışı

1 gece önce buğdayı ve kuru fasulyeyi sıcak suda bekletin.

Nohudun içine tuz ilave edip sıcak suda bekletin.

Nohudun suyunu değiştirip 1 saat haşlayın.

Kuru fasulyenin suyunu değiştirip 15 dakika haşlayın ve nohudu ayrı tencerelerde haşlayın.

İncirleri küçük küçük doğrayıp suda haşlayın ve suyunu süzün.

Kuş üzümlerini 5 dakika kaynatın ve suyunu süzün.

Kayısıları küçük küçük doğrayıp 2 su bardağı suda şişene kadar haşlayın. (suyunu dökmüyoruz)

Sarı üzümleri 1 su bardağı suda şişene kadar haşlayın. (suyunu dökmüyoruz)

Buğdayı bol suda yıkayıp suyunu süzün.

Buğdayı, haşlanmış nohudu ve haşlanmış kuru fasulyeyi düdüklü tencereye koyun.

İçine 7 su bardağı suyu ilave edin ve 30 dakika haşlayın.

Düdüklü tencerede haşlanan malzemeleri tencereye boşaltın.

Sonra tekrar 7 su bardağı su ilave edip 15 dakika daha orta ateşte kaynatın.

Daha sonra toz şekeri ilave edip kaynatın.

35 dakika kaynadıktan sonra sarı üzümleri ve suyuyla birlikte kayısıları ilave edin.

50 dakika olduğunda sütü, incirleri ve portakal kabuğu rendesini ilave edip karıştırın.

Kaynama süresi 1 saat olduğunda üzümlerini ilave edip ocaktan alın.

ÇEKİRDEK YEMEK SAĞLIKLI MI? (HANGİ ÇEKİRDEKLERİ TÜKETMELİ?)

 

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi – Taze Fasulye Pişirmenin İpuçları

Yaz aylarında tadına doyamadığımız ama yapmanın da zor ve uzun geldiği taze fasulyeyi neredeyse yarım saat gibi bir sürede hazırlamayı deniyoruz.⏱Üstelik iki farklı yöntem ve iki pratik tarif ile. Taze fasulye sevenler bu tarifi kaçırmayın! @Fairy Türkiye ‘nin katkılarıyla! #fasulye #tazefasulye #fairy #işbirliği Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın: https://www.youtube.com/channel/UCO3MaQR-Vh6cgBZRlD44jWg/join Düdüklüde Taze Fasulye Tarifi 600 […]

Read More

Patlıcanlı, Tahinli ve Peynirli Makarna Tarifi

Refika’nın Yemek Okulu’nda ”Özen Günleri” devam ediyor. Akşam işten gelince, yorulmadan sevdiklerimize 10 dakikada hazırlayabileceğimiz patlıcanlı bir makarna yapacağız. İçerisinde evde bulabileceğiniz tüm güzellikleri birleştirip, ne salataya ne de mezeye ihtiyaç duymadan tek bir tabakta hazırlayabileceğimiz ”Bir Yaz Gecesi Rüyası” emrinize amade. @Filiz Makarna ‘nın katkılarıyla! #ÖzenimizAynı #ÖzenGünleri #isbirligi #filizmakarna #makarnatarifleri #patlıcanlımakarnatarifi Ayrıcalıklardan yararlanmak için […]

Read More

Yufkadan Ispanaklı Börek Tarifi – video

🥬Bugün sizlere, çocukluğumdan beri yediğim, bayıldığım ve bu kadar zamandır kanalda neden yapmadığımı bilmediğim, sevgili annemin ıspanaklı börek tarifini vereceğim! Hamur açmaya gerek kalmadan, çalışan birinin bile kolaylıkla yapabileceği, içi pastırmalı, beyaz peynirli yumuşacık ıspanaklı börek tarifi emrinize amade! #ıspanaklıbörek #anneböreği #pastırmalıbörek #börektarifleri Tarifi 2 orta boy soğan 1 kg ıspanak 3 yufka 6 çorba […]

Read More