Haberler

Yeni Zelanda Turizm Bakanı: Ülkemizin günde 10 dolar harcayan turistlerle işi yok

Yeni Zelanda Turizm Bakanı Stuart Nash, ülkesinin “günde 10 dolarla (yaklaşık 180 lira) seyahat eden ve hazır erişte yiyenler”le işi olmadığını söyledi. Nash, bu tür turistlerin ekonomiye katkıda bulunmadıklarını söyleyerek, Yeni Zelanda’nın “yüksek kaliteli” ve büyük harcama yapan turistlere odaklanmaya devam edeceğini aktardı.

Yeni Zelanda Turizm Bakanı Stuart Nash, Covid-19 pandemisinin ardından ülkenin sınırlarının yeniden açılması hakkında yaptığı konuşmada, ülkenin “büyük harcama yapan” ziyaretçilere odaklanmaya devam edeceğini söyledi.

UTANMIYORUM. GÜNDE 10 DOLAR HARCAYANLARA ODAKLANMAYACAĞIZ”

Nash, “Utanmadan söylüyorum. Pazarlama hedeflerimiz  yüksek kaliteli turistlere odaklanacak. Sırt çantalı gezginleri de ağırlayacağız. Ancak, Facebook’a günde 10 dolarla (yaklaşık 180 lira) ve iki dakikada hazırlanan erişteleri yiyerek ülkemizi nasıl dolaşabileceklerini koyan insanları hedef almayacağız” diye konuştu.

Bununla birlikte Bakan Nash, sırt çantalı gezginlerin ve düşük bütçeli ziyaretçilerin Yeni Zelanda’da hala hoş karşılandığını söylese de, zengin turistlere odaklanması geçmişte tartışmalıydı.

TEPKİYE YOL AÇTI

2020’de Nash, ülkenin süper zenginleri hedef alacağını ve “business class veya premium ekonomide uçan, helikopter kiralayan, Franz Josef’i turlayan ve ardından yüksek fiyata yemek yiyen türden turistleri çekmeye çalışacağını söyledi. Bakanın açıklamaları tepkilere yol açtı.

Otago Üniversitesi’nde turizm profesörü olan Prof. Dr. James Higham, “yüksek net değerli bireylerin” Yeni Zelanda’ya düşük bütçeli gezginlerden daha fazla katkıda bulunduğu varsayımının mutlak bir  araştırma tarafından desteklenmediğini açıkladı.

“ZENGİN İNSANLARIN YENİ ZELANDA’YA ZARARI DAHA FAZLA”

Higham, “Zengin turistlerin Yeni Zelanda’ya daha fazla katkı sağladığına dair bir kanıt görmedim. Son yıllarda küresel olarak trend, zengin turistlerin daha fazla seyahat etmesi, daha hızlı seyahat etmesi, daha fazla CO2 üretmesi, daha kısa kalması ve destinasyonda daha az harcama yapması oldu. Yani umduğumuz gibi ülkenin kalkınma hedeflerine katkıda bulunmak bir yana, gezeni onlar yok ediyor” diye konuştu.

“Büyük harcama yapanlar genellikle çevreye en çok zarar verenlerdir. Özellikle Yeni Zelanda’da yapılan çok uzaklardaki destinasyonlar için özellikle faydalı değiller” diyen Higham, yabancı öğrenciler ile öğ sırt çantalı gezginler gibi daha düşük gelirli olma eğiliminde olan turistlerin genellikle ülkede daha uzun süre kaldıklarını ve kalış süresinin ülke içi harcamalarla doğrudan ilişkili olduğunu söyledi.

ÇİN’DE SÜRÜCÜSÜZ TAKSİ DÖNEMİ

 

Yunanistan’da eşcinsel evlilikler tepkilere rağmen yasallaştı

Yunanistan, kilisenin tepkisine karşın eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Hristiyan Ortodoks çoğunluklu ülke oldu. Perşembe günü oylanan yasa, 176’ya karşı 76 oyla meclisten geçti. Ülkede eşcinsel çiftlerin de artık yasal olarak çocuk evlat edinmelerine izin verilecek. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bu adımla “ciddi bir eşitsizliğin” ortadan kaldırıldığını savundu. Ancak bu yasa ülkede bölünme yaratmış durumda. Yunan […]

Read More

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi için yurt dışında oy kullanma işlemleri başladı

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak 2. tur oylaması için yurt dışına kayıtlı seçmenlerin oy kullanma işlemleri başladı. Yurt dışına kayıtlı seçmenlerin Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak olan 2. tur oylaması için gümrük kapılarında oy kullanma işlemi başladı. Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısında da İl Seçim Kurulu görevlileri sabahın erken saatlerinde hazırlıklarını tamamladı. […]

Read More

Muz kasaları arasında 880 milyon dolarlık kokain bulundu

İtalya’da emniyet ekipleri, Ekvador’dan gelen muz kasalarının içinde 2,7 ton saf kokain ele geçirdi. Yetkililerin açıklamasına göre, ele geçirilen kokainin piyasa değeri 800 milyon doların üzerinde. VOA Türkçe’nin diğer haberlerini okumak için: https://www.voaturkce.com/ ************ » Youtube kanalımıza abone olun: https://www.youtube.com/c/voaturkce?sub_confirmation=1 Amerika haberleri, Türkiye haberleri, dünyadan haberler, son dakika haberleri, sağlık, bilim-teknoloji, ekonomi haberlerini VOA Türkçe’de […]

Read More