Haberler

Altında yükseliş devam edecek mi?

Altın, art arda dört haftayı kazançla kapattı. Ons altın, neredeyse bir yılın en uzun haftalık kazancının ardından bin 800 dolara dayandı. Gram altın da bin 35 liraya kadar yükselerek yılbaşından bu yana kazanç oranını yüzde 30’a taşıdı. Altın fiyatlarında yönü ne belirliyor, artış devam edecek mi?

Ons altın bin 680 dolar seviyesini gördüğü 21 Temmuz tarihinden bu yana yaklaşık yüzde 7 yükseldi.

Fed’in faiz artırımlarının daha düşük hızda devam edeceği beklentisi, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımı sürecine girmiş olması ve Euro/Dolar paritesinin 1 civarında dengelenmesi altına destek veriyor.

Son günlerde bin 800 doları kırmayı test eden ons altında hareketin yönünü ABD merkez bankasının 21 Eylül’deki faiz kararının belirlemesi bekleniyor.

FED KARARI YÖNÜ BELİRLER

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ”Fed toplantısında 75 baz puan mı, yoksa 100 baz puan mı olacak? Powell’ın ifadesi de 50 baz puan da olabilir şeklinde. Bu nedenle de 1775-1800 dolar seviyelerinde dalgalanıyor ama ağustos ayı ile ilgili veriler geldiğinde de bu tekrar fiyatlanmaya başlayacak” açıklamasında bulundu.

KAPALIÇARŞI’DA SATICI AZ, ALICILAR DA TEMKİNLİ

Gram altın ise 2021 yılı Aralık ayında bin 62 liraya yükselerek tarihi zirvesini gördükten sonra sert düşmüştü.

Yıl başından bu yana ise yüzde 30’un üzerinde değer kazandı.

Yıldırımtürk, ”İçerde dolar TL’ye daha çok dikkat ediyoruz. Bu çarpan etkisiyle de bugünlerde altının 1036-1050 tl seviyeleri arasında olduğunu görüyoruz. Satışların daha az olduğu hatta ancak ihtiyaç kadar satış olduğu piyasada alımların da yine temkinli şekilde olduğu görüyoruz, Kapalıçarşı’da” dedi.

FED Başkanı Powell’ın piyasalara verdiği mesajlar

ABD Merkez Bankası (Fed) piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Fed beklentiler dahilinde politika faizini sabit tuttu ancak enflasyonla mücadele kapsamında bu yıl bir kez daha faiz artıracağı tahmininde bulundu. Fed Başkanı Jerome Powell, gerekli görmeleri halinde para politikasında sıkılaşmanın devam edeceğini söyledi. Fed, Çarşamba günü açıkladığı kararla politika faiz aralığını yüzde 5,25-5,50’de sabit tuttu. […]

Read More

Ekonomistlerin faiz tahminleri

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında bugün toplanacak. Toplantı sonrası TSİ 14.00’te faiz kararı açıklanacak. Merkez Bankası, Hafize Gaye Erkan’ın göreve atanması sonrası faiz indirimi sürecine 27 ay sonra son vermiş, son 3 PPK toplantısında politika faizini yüzde 16,5 artırmıştı. Politika faizi, Haziran ayında 650 baz puan artışla yüzde […]

Read More

El arabası tekeri nerelerde kullanılır?

El arabası tekeri, insanların çeşitli yükleri taşımak ve naklini sağlamak amacıyla tasarlanmış dayanıklı tekerlekli bir taşıma aracıdır. Bu tür tekerlekler, birçok farklı alanlarda ve farklı amaçlar için kullanılır. El arabası tekeri kullanım alanları El arabası tekeri, basit tasarımı ve kullanım kolaylığı sayesinde, çeşitli alanlarda yaygın bir şekilde kullanılan önemli bir araçtır. Taşıma işlemlerinde insanlara büyük […]

Read More