Haberler

Altında yükseliş devam edecek mi?

Altın, art arda dört haftayı kazançla kapattı. Ons altın, neredeyse bir yılın en uzun haftalık kazancının ardından bin 800 dolara dayandı. Gram altın da bin 35 liraya kadar yükselerek yılbaşından bu yana kazanç oranını yüzde 30’a taşıdı. Altın fiyatlarında yönü ne belirliyor, artış devam edecek mi?

Ons altın bin 680 dolar seviyesini gördüğü 21 Temmuz tarihinden bu yana yaklaşık yüzde 7 yükseldi.

Fed’in faiz artırımlarının daha düşük hızda devam edeceği beklentisi, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımı sürecine girmiş olması ve Euro/Dolar paritesinin 1 civarında dengelenmesi altına destek veriyor.

Son günlerde bin 800 doları kırmayı test eden ons altında hareketin yönünü ABD merkez bankasının 21 Eylül’deki faiz kararının belirlemesi bekleniyor.

FED KARARI YÖNÜ BELİRLER

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ”Fed toplantısında 75 baz puan mı, yoksa 100 baz puan mı olacak? Powell’ın ifadesi de 50 baz puan da olabilir şeklinde. Bu nedenle de 1775-1800 dolar seviyelerinde dalgalanıyor ama ağustos ayı ile ilgili veriler geldiğinde de bu tekrar fiyatlanmaya başlayacak” açıklamasında bulundu.

KAPALIÇARŞI’DA SATICI AZ, ALICILAR DA TEMKİNLİ

Gram altın ise 2021 yılı Aralık ayında bin 62 liraya yükselerek tarihi zirvesini gördükten sonra sert düşmüştü.

Yıl başından bu yana ise yüzde 30’un üzerinde değer kazandı.

Yıldırımtürk, ”İçerde dolar TL’ye daha çok dikkat ediyoruz. Bu çarpan etkisiyle de bugünlerde altının 1036-1050 tl seviyeleri arasında olduğunu görüyoruz. Satışların daha az olduğu hatta ancak ihtiyaç kadar satış olduğu piyasada alımların da yine temkinli şekilde olduğu görüyoruz, Kapalıçarşı’da” dedi.

Motorine 76 kuruş zam geliyor

Motorin fiyatlarına 19 Mayıs 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere 76 kuruş zam geliyor. Brent petrol ve dövizdeki dalgalanmayla birlikte akaryakıt fiyatlarında değişim devam ediyor. Motorin fiyatlarına 19 Mayıs 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere 76 kuruş zam geliyor. Benzin fiyatlarında ise herhangi bir zam ya da indirim haberi bulunmuyor. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul’da motorin […]

Read More

Rulmanlı ve rulmansız tekerlek farkı nedir?

Tekerlekler, hareketli bir dünyada hayatımızı kolaylaştıran önemli bileşenlerdir. Hem endüstriyel uygulamalarda hem de günlük yaşamımızda, tekerlekler nesneleri kolaylıkla taşımamıza ve hareket ettirmemize yardımcı olur. Farklı çeşitleri bulunan tekerleklerin en yaygın olanlarından bazıları da rulmanlı ve rulmansız tekerleklerdir. Rulmanlı tekerlekler   Rulmanlı tekerlekler, tekerlek gövdesi ile birlikte bir veya daha fazla rulman içerir. Rulmanlar, dönen bir […]

Read More

Kur korumalı mevduat 2 trilyon lirayı geçti

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) 28 Nisan haftası bankacılık verilerini açıkladı. Buna göre geçen hafta itibarıyla Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında toplamı 2 trilyon 117 milyar 590 milyon lira sevitesi görüldü ve yeni bir rekor kırıldı. Böylelikle bir önceki haftaya göre KKM hesaplarında 137 milyar 798 milyon liralık artış yaşandı. Buna göre mevduatlarda 16 […]

Read More