Haberler

Freya’nın öldürülmesi çevrecileri ayağa kaldırdı: Kampanya başlatıldı

Deniz aygırı Freya’nın Norveç’teki Oslo Fiyordu’nda insanlar için risk oluşturduğu gerekçesiyle öldürülmesi, çevreciler ve hayvan severlerin tepkisine neden oldu. Ülkede deniz aygırının heykelini dikmek amacıyla bağış kampanyası başlatıldı.

Norveç’te deniz aygırı Freya’nın öldürülmesi çevrecileri ayağa kaldırdı. Çevreciler ve Freya’nın hayranları, deniz aygırının durdurulması gerektiği uyarısından sadece üç gün sonra gelen öldürme kararının, acele ve gereksiz olduğunu söyledi.

World News7g sitesinin haberine göre, binden fazla üyesi bulunan “Deniz aygırı Freya – O şimdi nerede?” adlı Facebook sayfası, pazar gününden bu yana üzücü yorumlar ve taziyelerle dolup taştı.

Oslo’da çocuk tiyatrosu işleten 62 yaşındaki Trine Tandberg, Freya ile ilgili haberleri yakından takip ettiğini belirterek, “Freya kimseye bir şey yapmadı. Birçoğumuzu kızdıran şey de bu.” dedi.

Norveç’te Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na bağlı bir deniz biyoloğu olan Fredrik Myhre de “Onu öldürme kararının alınma hızına hayran kaldım.” ifadeleriyle tepkisini ortaya koydu.

Uzmanlar deniz aygırının hayatının bu şekilde sona ermesine inanamadıklarını dile getirdi.

Deniz memelilerini kurtarma örgütü British Divers Marine Life Rescue Direktörü Bay Jarvis, bu tür vahşi hayvanların insanlara oluşturduğu tehdidi kabul ederken, bunun Freya’yı öldürmek için yeterli bir sebep olmadığını söyledi.

DENİZ AYGIRININ HEYKELİNİ DİKMEK İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

Bu arada Norveç’te deniz aygırının heykelini dikmek amacıyla bağış kampanyası başlatıldı.

Çevrimiçi kampanyasını organize edenler, Freya’nın vurulmasının, Norveç’te ve özellikle Oslo’da vahşi hayvanlara yaşam alanı sağlanamadığına dair güçlü olumsuz bir etki yarattığını belirtti.

Grubun online paylaşımında “Sembol Freya’nın heykelini dikerek, kendimize ve gelecek nesillere, ‘ayak altında’ olunca doğal hayatı öldürmememiz ya da ortadan kaldırmamamız gerekmediğini ve kaldıramayacağımızı daima hatırlatacağız.” ifadesini kullandı.
Grup salı günü itibarıyla kampanya için 16 bin 143 dolar topladı. Organizatörler, heykel için gerekeni toplayamazlarsa parayı Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na aktaracak.

Norveç’teki Oslo Fiyordu’nda insanlar için risk oluşturduğu düşünülen Freya adıyla bilinen dev deniz aygırı 14 Ağustos’ta öldürülmüştü.

Norveç Balıkçılık Direktörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, değerlendirmeler neticesinde insanlara tehlike oluşturduğu gerekçesiyle 600 kilogram ağırlığındaki dişi deniz aygırı Freya’nın hayatına son verildiği kaydedilmişti.

Açıklamada, “Geçen hafta yapılan gözlemlerde, Freya’nın zararlı olduğuna ve mesafenin korunmasına yönelik uyarıların göz ardı edildiği belirlendi. Halka potansiyel riski yüksekti.” ifadelerine yer verilmişti. 

Yunanistan’da eşcinsel evlilikler tepkilere rağmen yasallaştı

Yunanistan, kilisenin tepkisine karşın eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Hristiyan Ortodoks çoğunluklu ülke oldu. Perşembe günü oylanan yasa, 176’ya karşı 76 oyla meclisten geçti. Ülkede eşcinsel çiftlerin de artık yasal olarak çocuk evlat edinmelerine izin verilecek. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bu adımla “ciddi bir eşitsizliğin” ortadan kaldırıldığını savundu. Ancak bu yasa ülkede bölünme yaratmış durumda. Yunan […]

Read More

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi için yurt dışında oy kullanma işlemleri başladı

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak 2. tur oylaması için yurt dışına kayıtlı seçmenlerin oy kullanma işlemleri başladı. Yurt dışına kayıtlı seçmenlerin Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak olan 2. tur oylaması için gümrük kapılarında oy kullanma işlemi başladı. Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısında da İl Seçim Kurulu görevlileri sabahın erken saatlerinde hazırlıklarını tamamladı. […]

Read More

Muz kasaları arasında 880 milyon dolarlık kokain bulundu

İtalya’da emniyet ekipleri, Ekvador’dan gelen muz kasalarının içinde 2,7 ton saf kokain ele geçirdi. Yetkililerin açıklamasına göre, ele geçirilen kokainin piyasa değeri 800 milyon doların üzerinde. VOA Türkçe’nin diğer haberlerini okumak için: https://www.voaturkce.com/ ************ » Youtube kanalımıza abone olun: https://www.youtube.com/c/voaturkce?sub_confirmation=1 Amerika haberleri, Türkiye haberleri, dünyadan haberler, son dakika haberleri, sağlık, bilim-teknoloji, ekonomi haberlerini VOA Türkçe’de […]

Read More