Haberler

Tiktok sahibi, algoritma verilerini Çin hükümetiyle paylaştı

Alibaba, Tiktok’un sahibi ByteDance ve Tencent gibi Çinli internet devleri, algoritmalarının ayrıntılarını ilk kez Çinli düzenleyicilerle paylaştı.

Algoritmalar, kullanıcıların ne göreceğine ve hangi sırayla göreceklerine karar veriyor ve sosyal medya platformlarının büyümesini sağlamak için kritik öneme sahip.

TRT Haber’de yer alan bilgilere göre bu nedenle şirketler tarafından sıkı bir şekilde korunuyorlar.

ABD’de Meta ve Alphabet, daha fazla açıklama çağrılarına rağmen, bu verilerin ticari sır olduklarını söyleyerek ayrıntıları paylaşmayı reddetti.

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC), 30 algoritmanın açıklamalarını içeren bir liste yayınladı.

Bir açıklamada, veri kötüye kullanımını engellemek amacıyla algoritma listesinin rutin olarak güncelleneceğini söyledi.

Listelenen algoritmalar arasında Alibaba’nın sahibi olduğu e-ticaret sitesi Taobao’ya ait bir algoritma var.

Doğu Çin Siyaset Bilimi ve Hukuk Üniversitesi’ndeki Rekabet Hukuku Araştırma Merkezi’nde yönetici direktör olan Zhai Wei, sağlanan bilgilerin “kesin olarak yayınlananlardan çok daha ayrıntılı” olduğuna inanıyor.

Bloomberg’e verdiği demeçte, “Bu, kamuya açıklanması mümkün olmayan bazı ticari sırları içeriyor” dedi.

ByteDance, BBC’ye konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Alibaba ve borsada işlem gören teknoloji firmaları Tencent, NetEase ve Baidu, BBC’nin yorum talebine yanıt vermedi. 

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi için yurt dışında oy kullanma işlemleri başladı

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak 2. tur oylaması için yurt dışına kayıtlı seçmenlerin oy kullanma işlemleri başladı. Yurt dışına kayıtlı seçmenlerin Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak olan 2. tur oylaması için gümrük kapılarında oy kullanma işlemi başladı. Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısında da İl Seçim Kurulu görevlileri sabahın erken saatlerinde hazırlıklarını tamamladı. […]

Read More

Muz kasaları arasında 880 milyon dolarlık kokain bulundu

İtalya’da emniyet ekipleri, Ekvador’dan gelen muz kasalarının içinde 2,7 ton saf kokain ele geçirdi. Yetkililerin açıklamasına göre, ele geçirilen kokainin piyasa değeri 800 milyon doların üzerinde. VOA Türkçe’nin diğer haberlerini okumak için: https://www.voaturkce.com/ ************ » Youtube kanalımıza abone olun: https://www.youtube.com/c/voaturkce?sub_confirmation=1 Amerika haberleri, Türkiye haberleri, dünyadan haberler, son dakika haberleri, sağlık, bilim-teknoloji, ekonomi haberlerini VOA Türkçe’de […]

Read More

İtalya’nın kuzeyi sel suları altında

İtalya’nın kuzey bölgesi şiddetli yağışların ardından sel suları altında kaldı. Emilia-Romagna bölgesinde nehirler taşarken, en az 4 kişinin sel nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor. Binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

Read More