Haberler

Kemal Kılıçdaroğlu: Kur korumalı mevduat ekonominin kalbine konmuş atom bombasıdır

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisinin Yalova’daki grup toplantısında “KKM ekonominin kalbine konmuş atom bombasıdır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısını bu hafta Yalova’da yaptı.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Hiç kimse umutsuz olmasın. Hiç kimse en ufak bir endişeye kapılmasın. Türkiye büyük bir ülkedir. Türkiye güzel bir ülkedir. Türkiye’de hepimiz huzur içinde yaşayabiliriz. Bir ahdim var; bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmesin. Hiç kimse inancı dolayısıyla ötekileştirilmesin. Hiç kimse kimliği dolayısıyla ötekileştirilmesin. Hiç kimse yaşam tarzı itibarıyla ötekileştirilmesin. Bir hedefim var; herkesin işi, herkesin aşı olsun. Bir amacım var; kadın erkek eşitliği olsun. Bir hedefim, bir amacım, bir ahdim var; bu ülkede, hepimiz bu cennet gibi vatanda hepimiz huzur içinde yaşayalım. Bir arzum, bir hedefim, bir ahdim var, her evde huzur, her evde bereket olsun. Bunları istiyorum.”

Kılıçdaroğlu, şehir hastanelerinin yapıldığını hatırlatarak, buna karşı çıkmadıklarını söyledi. Bu hastanelerin inşası için gerçekleştirilen ihalelerine değinen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kaça yaparsan yap. Çıkarsın ihaleye birisi çıkar yapar. Ama diyor ki ‘Sen yap. Sana ayrıca gelir garantisi vereceğim. Sen hiç zarar etmeyeceksin.’ diyor. Şehir hastanelerinin maliyeti 12 milyar dolar. 25 yıllık garanti vermişler. 25 milyar dolar. 12 milyar dolara yapıyorsun, 25 milyar dolar para kazanıyorsun. Ya böyle bir pazarlık olur mu? Böyle bir şey olur mu? 25 milyar doları kim ödeyecek? 85 milyon ödeyecek. Hepimiz ödeyeceğiz.”

Kılıçdaroğlu, diğer kamu müteahhitlerinin hepsinin perişan halde olduğunu ileri sürerek, “Demir fiyatı, çimento fiyatı, mazot fiyatı, işçilik arttı. Dolayısıyla onların hepsi perişan vaziyette. ‘İflasla karşı karşıyayım. Bize de bir şey yapın.’ diyorlar. 5’li çetenin altında olursan sana da bir şeyler yapılır. Benimle temasa geçmek istediler. Ama bu kardeşiniz hak, hukuk, adaletten yanadır. Gelecekte oturacağız masada konuşacağız. Onların hakkını hukukunu teslim edeceğim. Yok öyle bir şey. Ben bu milletin bu fakir milletin vatandaşın hakkını ve hukukunu savunacağım. Bunu herkesin bilmesini isterim.” ifadelerini kullandı.

‘Bay Kemal alın teri dökenden, helalinden kazanandan yana’

İktidarın faizle ilgili politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “(Faize karşıyız, faizi yükseltmeyeceğiz) diyorlardı. Bir adam durup dururken niye ‘Ben faize karşıyım’ der? Çünkü çok faiz ödüyordur. Onun gizlenmesini ister.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 2003-2022 yıllarında devlet bütçesinden 523 milyar 441 milyon dolar ödendiğini belirterek, “523 milyar 441 milyon dolar devlet bir avuç kişiye faiz ödemiş. Her ay ödediğimiz faiz 2 milyar 227 milyon 407 bin dolar. Her gün ödediğimiz faiz 73 milyon 239 bin dolar. Her saat ödediğimiz faiz 3 milyon 51 bin dolar. ‘Faize karşıyız.’ diyorlar değil mi? Bu faizi kim ödüyor? Sizler ödüyorsunuz.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Ne demek kur korumalı mevduat? Yeni bir soygun şekli. Diyor ki ‘Getir. Paranı bankaya yatır. Sana faiz vereceğim. Dolar artarsa onun farkını da vereceğim. Gelir elde ediyorsun, vergiden muaf tutacağım.’ Üç ayağı var. Vergi vermeyeceksin. 6 ayda ödenen para ne kadar; 60 milyar lira, 6 ayda. 6 ayda kur korumalı mevduat sahiplerine ödenen para 60 milyar 600 milyon Türk lirası. Sen faize karşıydın. Daha Merkez Bankasının garantisini bilmiyoruz. O daha gizli. Onu açıklamıyorlar. Ama bu para bütçeden gittiği için biz bunu biliyoruz. Bu kur korumalı mevduat ekonominin kalbine konulmuş atom bombasıdır. Bir avuç kişi orada dünyanın parasını kazanıyor. Keyfi yerinde. Devlete 5 kuruş vergi vermeyecek. 60 milyar lira para veriyorsun, 6 ayda. Kim ödüyor? Sizler ödüyorsunuz. Kızıyor ya bana ‘Bay Kemal’ diyor. Bay Kemal’e güveneceksiniz, bir. Bay Kemal kul hakkı yemez, iki. Bay Kemal devleti soyanların karşısındadır ve o paraların tamamını alıp bu millete verecektir. Bay Kemal alın teri dökenden, helalinden kazanandan, çalışandan, üretenden, apartman görevlisinden, taksi şoföründen, ev kadınından yana.”

Cumhuriyetin ilanının 100’üncü yılına yaklaşıldığına işaret eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir yüzyılın acıları var, bu ülkede başbakanlar idam edildi, gencecik fidan gibi evlatlarımız idam edildi, darbeler oldu. Artık Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırma zamanı, artık kucaklaşma, artık helalleşme zamanı, artık hatalarımızla yüzleşme zamanı. Biz bunu yapacağız ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün kurumlarını yeniden inşa edeceğiz. Liyakat sistemini yeniden getireceğiz, devlet saydam olacak, devlet açık olacak. Eğer sen elde ettiğin, topladığın verginin hesabını veremiyorsan, devlet olarak görevini yapmıyorsun demektir. 6 lider anlaştık, 6 lider yeni bir kurum kuruyoruz. Parlamentoda Meclis İç Tüzüğü’nü değiştirerek Kesin Hesap Komisyonu kuracağız. Yani bir önceki yılın paraları nerelere harcandı, Kesin Hesap Komisyonu’nda görüşülecek. Orada Kesin Hesap Komisyonu Başkanlığını da ana muhalefet partisine vereceğiz çünkü biz kendimize güveniyoruz. Her kuruşun hesabını vereceğiz ki sadece Türkiye değil, dünyaya da örnek olan bir ülke olalım.”

Kılıçdaroğlu: Bunlar kalırsa 10 milyondan fazla mülteci gelecek, dolar 30 liraya dayanacak

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın açıklaması düzenliyor. -5 müşeahide ihtiyacımız var. Hakkını yedirmeyecek, her koşulda gücenebileceğimiz kadın ve erkek sandık görevlisine de müşahide de ihtiyacımız var. Bize oy veren 25 milyon kişiye çağrı yapıyorum.” -Erdoğanla önce bir konuşalım. Erdoğan sen değil misin terör örgütleriyle defalarca masaya oturan, kapı ardından gizli gizli […]

Read More

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim sonuçları CHP Genel Başkanı’nın ve yönetiminin dengesini iyice bozdu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Meclis seçiminin Cumhur İttifakı’nın zaferiyle sonuçlanması, Cumhurbaşkanı seçiminde de açık ara bir farkın ortaya çıkması; CHP Genel Başkanı’nın ve yönetiminin dengesini iyice bozdu” dedi. Muhalefetin kamuoyunu seçim gecesi “bilerek yanlış yönlendirdiğini” savunan Erdoğan, “şimdi de oyunu alamadıkları vatandaşlarımıza yönelik; bırakınız siyaseti, insani değerlerle […]

Read More

Seçimlerde oy verme işlemi sona erdi, oylar sayılıyor

Türkiye genelinde 973 ilçe ve 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandıkta oy verme işlemi saat 17:00’de sona erdi.   Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen bulunuyor.   Bu seçmenler için de 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık kurulları oluşturulurken, Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme işlemi […]

Read More