Haberler

Negatif düşüncelere kapılma hali: Bilişsel Çarpıtma

İçinden çıkılmaz bir durumla karşılaştığınızda ne sıklıkla olumsuz düşüncelere kapılırsınız? Eğer sık sık en kötü sonuca varıyor ve bu konuda gereksiz yere endişe duyuyorsanız olumsuz düşüncelerin yol açabileceği sonuçlara mutlaka göz atın.

Yaşadığımız travmatik bir hadise veya basit bir olay olumsuz düşüncelerin aklımıza hücum etmesine sebep olabilir. Bu negatif ruh halinden kurtulmak için çeşitli stratejiler geliştirmek mümkün ancak toksik hale negatif düşünceler bireyleri karanlık bir yola sürükleyebilir.
BBC İş Yaşamı Muhabiri David Robson, negatif düşünmenin yol açabileceği durumlara dair kapsamlı bir çalışma yaptı.Herhangi bir durumla karşılaştığınızda hep en kötüsünü mü beklersiniz yoksa pozitif düşünceyle mi hareket edersiniz? Örneğin, bir arkadaşınıza mesaj attığınızda ve size hemen dönüş yapmadığında arkadaşınızın başına bir şey geldiğini veya size küsmüş olabileceğini mi düşünürsünüz?
Eğer karşılaştığınız her zorlukta aklınıza olumsuz düşünceler geliyorsa bilişsel çarpıtma (catastrophising) yapıyor olabilirsiniz. Bilişsel çarpıtma, felaket senaryolarına inanma ve negatif sonuçları büyütme eğiliminizin olduğu bir durumu işaret ediyor.Yapılan araştırmalara göre, bilişsel çarpıtma akıl sağlığına ciddi zararlar verebilir ve hatta kronik ağrılara sebep olan duygu durumlarını artırabilir.
Hayatın her evresinde ortaya çıkabilen bilişsel çarpıtma, pandemide ortaya çıkan korkular, ekonomik ve politik belirsizliklerle daha da kötü hale geldi. Ancak olumsuz düşüncelerden sıyrılmak için deneyebileceğiniz pek çok yol var.Yapılan araştırmalara göre, bilişsel çarpıtma anksiyete bozukluğuna da sebep oluyor. Örneğin, bilişsel çarpıtma yapan bir çalışan iş yerinde beklemediği bir zorlukla karşılaştığında aklından “Kesinlikle kovulacağım” ve “Eğer kovulursam bununla başa çıkamam” gibi düşünceler geçirmeye başlıyor. Bu da ister istemez stres ve anksiyete yol açıyor.
Eğer sunum yapan biri, kalbinin hızlı çarptığını fark ederse kalp krizi geçireceğini düşünebilir. Bu olumsuz düşünce de kişiyi tam anlamıyla panik atağa sürükleyebilir.Bilişsel çarpıtma, aynı zamanda post travmatik stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi diğer ruh sağlığı sorunlarına da yol açabilir.Olumsuz düşüncelere kapılmak, fiziksel ağrıların hissiyatını da artırabilir. Diş ağrısı olan bir hasta ağrının ne zaman geçeceğini düşünmeye başlar, “Hiçbir zaman sona ermeyecek” diyebilir veya ağrının sebeplerine kafayı takabilir. Bu düşünceler ağrının geçmesini de zorlaştırır.Bazı insanlar, diğerlerine göre daha fazla bilişsel çarpıtma yapabiliyor. Kişilik özellikleri veya aile üyelerinden öğrenilen davranışlar bu tür düşüncelere kapılmamızda etkili olan faktörler arasında yer alıyor. Eğer ebeveynleriniz genelde hep en kötüsünü düşünüyorsa siz de bu böyle hissetmeye daha çok meyilli olabilirsiniz.Bilişsel çarpıtmanın kaynağı ne olursa olsun uzmanlar bu olumsuz düşünce sarmalını kırmanın mümkün olduğunu söylüyor. İlk adım, düşüncelerinizi durdurmak ve zihninizin ne zaman olumsuzluğa yöneldiğini saptamak olmalı.
Eğer olumsuz düşüncelere kapılıyorsanız bunu sorgulayın. “Neden hep başarısız olacağımı düşünüyorum” diyerek kendinizi telkin edin. 

El arabası tekeri nerelerde kullanılır?

El arabası tekeri, insanların çeşitli yükleri taşımak ve naklini sağlamak amacıyla tasarlanmış dayanıklı tekerlekli bir taşıma aracıdır. Bu tür tekerlekler, birçok farklı alanlarda ve farklı amaçlar için kullanılır. El arabası tekeri kullanım alanları El arabası tekeri, basit tasarımı ve kullanım kolaylığı sayesinde, çeşitli alanlarda yaygın bir şekilde kullanılan önemli bir araçtır. Taşıma işlemlerinde insanlara büyük […]

Read More

ALFABE ENSTİTÜ’NÜN TÜRKİYE’DEKİ AYRICALIKLARI

Uyumsal becerilerde sınırlılıkların belirlenmesi, bireyin gereksinim duyduğu hizmetleri ve çevrenin sunduğu yardımları içeren yardımların analizi ile birlikte ele alınmaktadır. Tüm bunlar Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlar için dezavantajları kapsamaktadır. Almanya’da açılacak olan Alfabe Enstitü ile Türk vatandaşlarımızın kültür, dil, iletişim ve davranışsal açıdan engel olan sorunları ortadan kaldıracak ve dezavantajlı ve özel gereksinimi olan bireye daha […]

Read More

Türk Oyuncuların World Of Warships Oynamaya Başlaması İçin Beş Neden

Wargaming’in gerçekçi ve kapsayıcı denizcilik ve savaş oyunu World of Warships, gemi tutkunlarının yanı sıra, strateji oyun severlerinin de ilgisini çekiyor. Dünya tarihine damgasını vuran gerçek gemileri de içeren World of Warships’te artık biz de varız! Türk gemisi Muavenet ve Türkçe konuşan ilk komutan ile World of Warships, Türk oyunculara benzersiz bir deneyim sunuyor. Tüm […]

Read More