Haberler

Baklalı turizm yatırımcılarının radarına girdi

TÜİK’in yayımladığı verilere göre, Türkiye’nin turizm gelirleri 2022’nin ikinci çeyreğinde bir önceki yıla kıyasla %190,2 artarken, yılın ilk yarısında 6 milyon 755 bin turisti ağırlayan İstanbul pastadaki en büyük paya sahip. Pandemi koşullarının ardından hareketlenen İstanbul Havalimanı’nın çevresindeki yeni yaşam alanları da yatırımcıların radarına giriyor. Bölgenin rağbet gören alanlarından Baklalı Köyü, yenişehir rezerv yapı alanı içinde turizm üssü olarak öne çıkıyor.

2022’nin ilk yarısında 6 milyon 755 bin turisti ağırlayan İstanbul, turizm pastasındaki en büyük paya sahip şehir oldu. Dünya çapında bir turistik merkez haline gelmenin rüzgarını arkasına alan megakente yatırımlar da sürüyor. Pandeminin ardından hareketli günlerine kavuşan İstanbul Havalimanı’na yakın bölgeler, yatırımcıların radarında yer alıyor. Oluşturulan yeni yaşam alanlarıyla İstanbul, hem bir ticaret üssüne hem de turistik merkeze dönüştürüyor. 

İstanbul Havalimanı çevresindeki bölgede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde farklı inşaat çalışmaları plana alınırken, oteller bölgesi olarak lanse edilen Arnavutköy ilçesinin Baklalı Köyü turizm ve ticaret alanında faaliyet gösteren yatırımcıların radarına giriyor. Özel proje alanı Baklalı Köyü, gayrimenkul fiyatlarındaki genel artışa ek olarak, yatırım potansiyeli olan arsa vasfına geçiş yapacak tarlaların bedelinin yükselmesinden de nasibini alıyor. Metrekare birim fiyatlarında bir önceki yıla göre 2-3 kat artış görülen bölgede, sınırlı sayıda turizm ve ticaret arsaları bulunurken, yatırımcıların da inşaat planlamalarına başladığı görülüyor.

İstanbul’un yeni şehir rezerv yapı alanındaki turizm noktası: Baklalı 

İstanbul Havalimanı’nın yanında konumlanan Baklalı Köyü, yenişehir rezerv bölgesinde turizm alanı olarak seçilirken, 244 bin dekarlık tüm plan içerisinde sadece bin 800 dekarlık kısmı Baklalı bölgesindeki otel alanı olarak faaliyete açılıyor. Bölgenin Kuzey Marmara ve D-100 karayolları ile kesişim noktasındaki Baklalı ve Boyalık çanağının ise turizm ticaret, fuar ve kongre turizminin yeni üssü olacağı düşünülüyor. Bu çerçevede bölgedeki sağlık turizmine yönelik faaliyetlerin de yoğunlaşacağı öngörülürken, uluslararası standartlarda hizmet veren hastane, rehabilitasyon merkezi, sağlık köyleri ve bakım merkezleri yapılması bekleniyor.

Baklalı Köyü’nde konut, dükkan ve cami projeleri devreye alındı

Yeni İstanbul olarak adlandırılan Baklalı Köyü’ne hem vatandaşlara hem de turistlere yeni yaşam alanları oluşturulması, Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) bölgedeki çalışmalarına da hız kazandırıyor.

TOKİ’nin resmi internet sitesinden açıklanan proje ihalesinin ilkinin 21 Eylül’de gerçekleştirileceğini duyurmasıyla birlikte ilk etapta 844 konut, 10 dükkan ve 1 cami projesi devreye alınırken, ihalesinin 13 Eylül’de yapılacağı ikinci etap 716 konut ve 20 dükkandan oluşuyor. Projenin üçüncü ayağının ihalesi ise 14 Eylül’de açılacak ve 621 konut ile 10 dükkanı içerecek.

 

Tirilye’yi gezmek gerek – video haber

Tarihi evleri, denize çıkan dar sokakları, meşhur zeytiniyle kendine hayran bırakan Tirilye… Şehrin karmaşasından uzaklaşıp, keyifli, huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin #GeziRotası… Daha Fazla Bilgi için; https://www.trthaber.com Mobil uygulamalar Android ➤ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.TRT.TrtHaber&hl IOS ➤ https://apps.apple.com/nl/app/trt-haber/id509983402?l Abone olmak için ➤ https://www.youtube.com/user/trthaber?sub_confirmation=1 TRT Haber Sosyal Medya adresleri Twitter ➤ https://twitter.com/trthaber Facebook ➤ https://www.facebook.com/trthaber Instagram ➤ https://www.instagram.com/trthaber […]

Read More

İngiltere, uçuşlarda sıvı yasağını kaldırıyor

İngiltere, iki yıl içinde uçuşlarda 100 mililitrenin üzerine uygulanan sıvı yasağını kaldırmaya hazırlanıyor. Sektör temsilcileri, bazı havalimanlarında kullanılmaya başlanan üç boyutlu x-ray cihazlarının yaygınlaşmasıyla, 16 yıldır yürürlükte olan bu uygulamaya gerek kalmayacağını söylüyor. Heathrow Havalimanı CEO’su John Holland-Kay, Ulaştırma Bakanlığı’nın uygulamaya geçilmesi için havalimanlarına 2024 ortasına süre verdiğini söyledi. Sıvı yasağının kaldırılmasıyla birlikte birlikte dizüstü […]

Read More

Konya Japon Kyoto Parkı. Japon Kyoto Parkı nerede, özellikleri neler?

MasterChef’in 130. bölümüne ev sahipliği yapan Japon Kyoto Parkı merak konusu oldu. Konya ile Japonya’nın Kyoto şehri arasında kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesince yaptırılan Japon Kyoto Parkı, şehrin turizmine önemli katkı sağlıyor. Peki, Japon Kyoto Parkı nerede, özellikleri neler? Selçuklu ilçesi İstanbul Yolu üzerinde 2010’da hizmete açılan Japon Kyoto Parkı, kent halkı ve çevre […]

Read More