Haberler

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası’ndan sürpriz faiz indirimi geldi. Banka, politika faizini 1 puan indirerek yüzde 14’ten 13’e çekti. Ekonomistlerin beklentisi faizin değişmeyeceği yönündeydi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılı Aralık ayındaki toplantısından sonra bu yıl ilk kez faiz indirdi.

TCMB Para Politikası Kurulu, bugünkü toplantısında politika faizini sürpriz bir kararla 1 puan indirerek yüzde 14’ten 13’e çekti.

Ekonomistlerin beklentisi faizin değişmeyeceği yönündeydi.

Karar metninde, ekonomide ivme kaybı olduğuna işaret edildi.

Merkez Bankası, sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olmasının önemine dikkat çekti.

Açıklamada, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının parasal aktarımın etkinliğini azalttığı belirtildi.

7 AY SONRA SÜRPRİZ FAİZ İNDİRİMİ

Merkez Bankası, Eylül 2021’de faiz indirimlerine başlamış, politika faizi 4 ayda 5 puan düşürülerek yüzde 19’dan yüzde 14’e çekilmişti.

2022 yılının ilk 7 toplantısında ise faiz oranı değiştirilmeyerek yüzde 14’te sabit tutuldu.

KARAR SONRASI DOLARDA YÜKSELİŞ

Toplantı öncesinde güne 17,94 lira seviyelerinden başlayan dolar, karar sonrası 18 lirayı geçti.

 

Motorine 76 kuruş zam geliyor

Motorin fiyatlarına 19 Mayıs 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere 76 kuruş zam geliyor. Brent petrol ve dövizdeki dalgalanmayla birlikte akaryakıt fiyatlarında değişim devam ediyor. Motorin fiyatlarına 19 Mayıs 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere 76 kuruş zam geliyor. Benzin fiyatlarında ise herhangi bir zam ya da indirim haberi bulunmuyor. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul’da motorin […]

Read More

Rulmanlı ve rulmansız tekerlek farkı nedir?

Tekerlekler, hareketli bir dünyada hayatımızı kolaylaştıran önemli bileşenlerdir. Hem endüstriyel uygulamalarda hem de günlük yaşamımızda, tekerlekler nesneleri kolaylıkla taşımamıza ve hareket ettirmemize yardımcı olur. Farklı çeşitleri bulunan tekerleklerin en yaygın olanlarından bazıları da rulmanlı ve rulmansız tekerleklerdir. Rulmanlı tekerlekler   Rulmanlı tekerlekler, tekerlek gövdesi ile birlikte bir veya daha fazla rulman içerir. Rulmanlar, dönen bir […]

Read More

Kur korumalı mevduat 2 trilyon lirayı geçti

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) 28 Nisan haftası bankacılık verilerini açıkladı. Buna göre geçen hafta itibarıyla Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında toplamı 2 trilyon 117 milyar 590 milyon lira sevitesi görüldü ve yeni bir rekor kırıldı. Böylelikle bir önceki haftaya göre KKM hesaplarında 137 milyar 798 milyon liralık artış yaşandı. Buna göre mevduatlarda 16 […]

Read More