Haberler

Talep arttı, arsa fiyatları uçtu

Son bir yıldır gayrimenkule talep hızla arttı.. Bu durum özellikle konut fiyatlarında sert artışlara neden oldu. Vatandaş toprağa da yatırım yaptı. Bu yılın ilk 6 ayında arsa ve tarla satışları yüzde 20’den fazla artarken, yıllık fiyat yükselişi yüzde 80’i aştı. Bazı illerde fiyat artışı iki katın üzerine çıktı.

Düşen faiz, yükselen enflasyon vatandaşın yatırım tercihine yansıdı.

Sektör yetkililerine göre, yaklaşık 1 yıldır gayrimenkule yatırım hızlı bir şekilde arttı.

Yılın ilk 6 ayında konut satışları yüzde 31 artarak 726 bine çıkarken, fiyat artışı haziranda yıllık yüzde 160’a çıkarak rekor kırdı.

Rakamlar vatandaşın sadece konut yatırımına yönelmediğini ortaya koyuyor.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2021’in ilk 6 ayında 225 bin arsa ve 350 bin tarla satılırken,, bu yılın aynı döneminde arsa satışı 274 bin, tarla satışı ise 430 bin adede çıktı.

ARSA SATIŞINDA YÜZDE 21 ARTIŞ

Arsa satışında yüzde 21, tarla satışında yüzde 23’lük artış yaşandı. Toprağa yatırım konut yatırımını yakaladı.

Yükselen ilgi arsa fiyatlarına yansıdı. Bir gayrimenkul değerleme platformunun verilerine göre, bu yılın temmuz ayında arsa fiyatında yıllık artış oranı yüzde 83’ü buldu.

ANTALYA ARTIŞTA İLK SIRADA

Fiyat artışında yüzde 180 ile Antalya ilk sırada yer alırken, onu yüzde 131 ile Rize, yüzde 111 ile İstanbul, yüzde 104 ile İzmir ve Muğla takip etti.

Son bir yılda Yalova’da arsa fiyatları yüzde 92, Artvin’de yüzde 81, Giresun’da yüzde 76, Eskişehir’de yüzde 74 ve Denizli’de yüzde 73 artış gösterdi. 

Motorine 76 kuruş zam geliyor

Motorin fiyatlarına 19 Mayıs 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere 76 kuruş zam geliyor. Brent petrol ve dövizdeki dalgalanmayla birlikte akaryakıt fiyatlarında değişim devam ediyor. Motorin fiyatlarına 19 Mayıs 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere 76 kuruş zam geliyor. Benzin fiyatlarında ise herhangi bir zam ya da indirim haberi bulunmuyor. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul’da motorin […]

Read More

Rulmanlı ve rulmansız tekerlek farkı nedir?

Tekerlekler, hareketli bir dünyada hayatımızı kolaylaştıran önemli bileşenlerdir. Hem endüstriyel uygulamalarda hem de günlük yaşamımızda, tekerlekler nesneleri kolaylıkla taşımamıza ve hareket ettirmemize yardımcı olur. Farklı çeşitleri bulunan tekerleklerin en yaygın olanlarından bazıları da rulmanlı ve rulmansız tekerleklerdir. Rulmanlı tekerlekler   Rulmanlı tekerlekler, tekerlek gövdesi ile birlikte bir veya daha fazla rulman içerir. Rulmanlar, dönen bir […]

Read More

Kur korumalı mevduat 2 trilyon lirayı geçti

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) 28 Nisan haftası bankacılık verilerini açıkladı. Buna göre geçen hafta itibarıyla Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında toplamı 2 trilyon 117 milyar 590 milyon lira sevitesi görüldü ve yeni bir rekor kırıldı. Böylelikle bir önceki haftaya göre KKM hesaplarında 137 milyar 798 milyon liralık artış yaşandı. Buna göre mevduatlarda 16 […]

Read More