Haberler

Dünyanın en büyük elektronik pazarı Covid-19 nedeniyle kepenk kapattı

Çin’in Guangdong eyaletine bağlı Şıncın kentinde dünyanın en büyük elektronik pazarı Covid-19 vakaları nedeniyle kapatıldı

Çin’in Guangdong eyaletine bağlı Şıncın şehrinde, dünyanın en büyük elektronik toptancı pazarının bulunduğu Huaçiangbey semti dahil, bazı metropol bölgelerde 2 Eylül’e kadar karantina tedbirleri uygulanacağı bildirildi.

Ulusal basındaki haberlere göre, Huaçiangbey ilçesindeki toptancı pazarındaki tüm işletmeler kapatılırken, çalışanlardan işlerini evlerinden sürdürmeleri ve her gün test yaptırmaları istendi.

Huaçiangbey’in bağlı olduğu Futien ve Luohu ilçelerinde 5 semtteki 24 metro istasyonundaki seferlere ara verildi, zorunlu ihtiyaçları karşılayan süpermarket ve eczaneler dışında tüm işletmelerin faaliyetleri durduruldu.

Sinemalar, eğlence merkezleri ve parklar kapatılırken, kafe ve restoranların yalnızca siparişle hizmet vereceği bildirildi.

Şıncın’da ağustos ortasından itibaren Covid-19 vakalarında artış görülmüştü. Kentte son 24 saatte 11 yeni vaka tespit edildi.

“ÇİN’İN SİLİKON VADİSİ”

Huaçiangbey’deki kapanma Şıncın’ın gayrı safi hasılasının yaklaşık yüzde 20’sini sağlayan teknoloji sektöründeki tedarik zincirlerini aksatma riski taşıyor.

“Çin’in silikon vadisi” olarak anılan, teknoloji endüstrisinin merkezi Şıncın, telekomünikasyon donanımları üreticisi Huawei, çip üreticisi SMIC, elektrikli araç üreticisi BYD, elektronik ürün imalatçısı Foxconn ve internet devi Tencent gibi ülkenin en büyük şirketlerine ev sahipliği yapıyor.

Şehir yönetimi, yeni açıklanan tedbirler kapsamında, Huawei, SMIC ve Foxconn’a üretim faaliyetlerini bir hafta süreyle “kapalı devre” yürütmeleri ve çalışanların hareketlerini kısıtlamaları talimatı verdi.

Çin’in en büyük 4. şehri olan, yaklaşık 17,5 milyon nüfuslu kent, martta Covid-19 salgını nedeniyle 1 hafta süreyle kapanmaya gitmişti.

Çin, Covid-19’a karşı, vakaları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor.

Salgın önleme ve kontrol tedbirleri, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor. 

Motorine 76 kuruş zam geliyor

Motorin fiyatlarına 19 Mayıs 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere 76 kuruş zam geliyor. Brent petrol ve dövizdeki dalgalanmayla birlikte akaryakıt fiyatlarında değişim devam ediyor. Motorin fiyatlarına 19 Mayıs 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere 76 kuruş zam geliyor. Benzin fiyatlarında ise herhangi bir zam ya da indirim haberi bulunmuyor. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul’da motorin […]

Read More

Rulmanlı ve rulmansız tekerlek farkı nedir?

Tekerlekler, hareketli bir dünyada hayatımızı kolaylaştıran önemli bileşenlerdir. Hem endüstriyel uygulamalarda hem de günlük yaşamımızda, tekerlekler nesneleri kolaylıkla taşımamıza ve hareket ettirmemize yardımcı olur. Farklı çeşitleri bulunan tekerleklerin en yaygın olanlarından bazıları da rulmanlı ve rulmansız tekerleklerdir. Rulmanlı tekerlekler   Rulmanlı tekerlekler, tekerlek gövdesi ile birlikte bir veya daha fazla rulman içerir. Rulmanlar, dönen bir […]

Read More

Kur korumalı mevduat 2 trilyon lirayı geçti

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) 28 Nisan haftası bankacılık verilerini açıkladı. Buna göre geçen hafta itibarıyla Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında toplamı 2 trilyon 117 milyar 590 milyon lira sevitesi görüldü ve yeni bir rekor kırıldı. Böylelikle bir önceki haftaya göre KKM hesaplarında 137 milyar 798 milyon liralık artış yaşandı. Buna göre mevduatlarda 16 […]

Read More