Haberler

Sağlığın ritmi İzmir Çeşme’de attı

 ​ 8 – 15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen çalıştayda Hindistan, İngiltere, Almanya, Avusturya, Bahreyn, Türkiye gibi ülkelerden katlan Matrix Ritim Terapisi uygulayıcısı doktor, fizyoterapist, veterinerler vaka sunumları ve atölye çalışmaları yaptı.
Alman Dr. Ulrich Randoll tarafından temellendirilmiş metot olan Matrix Ritim Terapisi’nin temelde en önemli özelliği hücrenin çalışmasının verimliliğini arttırmak, fonksiyonlarındaki bozulmaları düzelterek hem hücrenin kendisini, hem de hücrenin oluşturduğu doku ve organın performansını artırmaktır.
Kas, iskelet sistemi başta olmak üzere dolaşım sistemi, sinir sistemi özellikle sempatik parasempatik uygulamalar ile solunum ve nörolojik rehabilitasyon gibi temel konu başlıklarında etkili olur.Matrix Ritim Terapisi, kas ritmini taklit ederek bozulmuş hücre sürecini adapte eder. Derin doku katmanlarına etki eder, ağrısız bir tedavidir.
Dr. Ulrich Randoll kendi uygulaması olan Matrix Ritim Terapisi’nin ortaya çıkış süreciyle ilgili şunları anlattı:
“Hayat bir süreçtir, hastalık da bu sürecin yavaşlaması ya da durmasıdır. Yaşama baktığımızda her şeyin bir ritim içinde oluştuğunu görüyoruz. Vücudumuzdaki bu ritimler nereden geliyor diye araştırdığımda hücrelerimizin kendine özgü titreşimlerinden geldiğini gördüm. Bunu bir orkestra ve orkestranın içindeki enstrümanlar gibi de görebiliriz. O zaman hastalıktaki aksayan süreci doğru ritimlerle düzeltebiliriz diye düşündüm. İyileşme için hücrenin aktive edilmesi yani hücre dışı matrixin doğaya uygun olarak uyarılması, hücresel ortam koşullarının değiştirilmesi gereklidir. İşte Matrix Konsepti böyle doğdu, 1996 yılında Matrix Ritim Terapisi kavramı ortaya atıldı ve bilimsel kabul gördü.”
İZMİR VE ÇEŞME DOĞRU ÇÖZÜM OLABİLİR
İzmir’de Matrix Ritim Terapisi için aradığımız her şey mevcut olduğuna dikkati çeken Randoll, “Çok kaliteli doğal ürünlerle beslenmek mümkün, Çeşme’de verilen kaliteli turizm hizmeti ve kendi ürettikleri ürünleri kullandıkları organik mutfak bizim için çok önemli. Hamam gibi eski Osmanlı geleneğinde sağlık için uygulanan sistemler mevcut. O nedenle dünyadan çok sayıda doktor ve fizyoterapistle Çeşme’ye tekrar geldik. Kaplıcalar Çeşme’yi seçmemizde etkili oldu. Bizim vücudumuzun ihtiyacı olan şey kaplıca suyundan alacağımız elektrondur, o da sadece çıkıştaki taze suda var. Sağaltıcı olan ve şifa veren kaplıca suyundaki elektronlardır, içindeki mineraller değildir. Şifa bulmada asıl önemli faktör kaplıca suyunun içerdiği elektronlardır. Türkiye’deki kaplıca suyunun kalitesini yani geleneksel bilgi ve uygulamayla tıbbi buluşum Matrixmobil’i buluşturmak istiyorum” dedi. 

Alzheimer tedavisinde dönüm noktası: Lecanemab

Amerikan Biogen ve Japon Eisai biyoteknoloji şirketleri tarafından geliştirilen Lecanemab adlı Alzheimer ilacının, hastalığın beyni tahrip etme sürecini yavaşlattığı açıklandı. Bilim insanları bilişsel zayıflamayı yavaşlatan bu ilk ilacın, demansın en yaygın formu olan Alzheimer’ın tedavisinde bir dönüm noktası olabileceğini söylüyor. Biogen ve Eisai, 1800 hastayla yapılan klinik denemelerin sonuçlarını ana hatlarıyla Eylül’de açıklamıştı. Dün de […]

Read More

Günde 2 litre su içmek şart mı?

Yeni bir araştırmada, günde sekiz bardak su içilmesi tavsiyesinin vücudun ihtiyaçları açısından çok fazla olabileceğini tespit etti. İskoçya’da Aberdeen Üniversitesi’nden araştırmacılar günde iki litre su içilmesi tavsiyesinin genellikle ihtiyaç duyulandan fazla olduğunu söylüyorlar. Bu hafta Science dergisinde yayımlanan araştırma günlük su ihtiyacının bir bölümünün zaten gıdalardan alındığını hesaba katıyor. Bu yüzden bilim insanları günde 1,5 […]

Read More

Düşükten hemen sonra hamile kalmak riskli mi?

Gerçek sağlık verilerine dayanan yeni bir araştırma, düşük yapan ya da kürtaj yaptıran bir kadının bir kaç ay içinde yeniden hamile kalmasının, şimdiye kadar düşünüldüğü gibi riski artırmadığı sonucuna vardı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) şu anki tavsiyesi kadının bedenine toparlanma fırsatı vermek için düşükten ya da kürtajdan sonra yeniden hamile kalmak için en az altı […]

Read More