Haberler

700 yıl önceki veba salgını insan sağlığını hala etkiliyor

 ​Son yapılan araştırmada, insanların veba salgınından kurtulmasına yardımcı olduğu keşfedilen yararlı mutasyonların günümüzde bazı otoimmün hastalıklara neden olduğu ortaya çıktı.
BBC’de yer alan habere göre, insanlık üzerinde inanılmaz izler bırakan veba salgını yaklaşık 700 yıl sonra hala insan sağlığını etkiliyor.
1300’lerin ortalarında Avrupa’yı kasıp kavuran ve “Kara Ölüm” olarak bilinen veba salgınında kıta nüfusunun neredeyse yarısı hayatını kaybetti.
Danimarka ve İngiltere’den veba çukurlarından alınan 206 antik iskeletin dişlerinden alınan DNA’yı analiz eden araştırmacılar, insan kalıntılarını Kara Ölüm öncesi, sırası veya sonrası şeklinde kategorize ettiler.
Araştırmada, yararlı mutasyonlara sahip insanların vebadan kurtulma olasılığının 40 daha fazla olduğu ortaya çıktı.
Yararlı mutasyonlara sahip olanlardan alınan kan örnekleri, enfeksiyona karşı söz konusu mutasyonlara sahip olmayanlara nazaran daha dayanıklı çıktı.
Hayatta kalma olasılığı en yüksek olanların, anne ve babadan yüksek işlevli gen versiyonu miras aldığı aktarıldı. Söz konusu mutasyonlar hayatta kalanların çocukları aracılığıyla daha da yaygınlaştı.
Ancak 700 yıl önce insanları hayatta tutmaya yardımcı olan yararlı mutasyonların günümüzde insan sağlığına zarar veren iltihaplı bağırsak hastalığı gibi otoimmün hastalıklarla ilişkisi olduğu ortaya çıktı.
Vebanın çok sayıda insanı öldürme yeteneği nedeniyle kalıcı bir etkiye sahip olduğu anlamına gelse de Kovi-19 salgınının benzeri miras bırakmayacağına inanılıyor.
Araştırmanın bulguları Nature dergisinde yayımlandı. 

X hastalığı nedir?

Öncelikle X hastalığı gerçek bir hastalık değil. Bu, bir salgına veya birden fazla ülkeye veya kıtaya yayılması halinde pandemiye neden olabilecek, şu anda bilinmeyen bulaşıcı hastalıklara atıfta bulunmak için WHO tarafından benimsenen varsayımsal bir terim. X hastalığı terimi Covid-19’dan önce ortaya çıkmış ve WHO tarafından 2018 yılında yayımlanan öncelikli hastalıklar listesinde yer almıştı. R&D Blueprint […]

Read More

Böbrek nakli olan kişi kaç günde iyileşir?

Böbrek nakli, modern tıbbın en büyük başarılarından biridir ve hayatı tehdit eden böbrek hastalıkları yaşayan insanlar için umut ışığı olmaktadır. Organ nakilleri, organ nakil merkezlerinde deneyimli ekipler tarafından gerçekleştirilmektedir ve böbrek nakli, bu alandaki en sık yapılan operasyonlardan biri olarak geçmektedir. Ancak, böbrek nakli sonrası iyileşme süresi, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.   GOP […]

Read More

Alzheimer tedavisinde hastalığı yavaşlattığı kanıtlanan yeni ilaç… Donanemab

Alzheimer tedavisinde çığır açması beklenen donanemab adlı ilacın hastalığın ilerlemesini yüzde 30 oranında yavaşlattığı bilimsel deneylerle kanıtlandı. JAMA tıp dergisinde sonuçları yayımlanan deneye katılan dünya genelindeki bir grup Alzheimer hastasından biri de 80 yaşındaki Mike Colley idi. Mike ayda bir kez Londra’daki bir kliniğe giderek ilacı alıyor ve kendisini “hayatta karşılabileceğiniz en şanslı insanlardan biri” […]

Read More