Haberler

Dünya nüfusu bugün 8 milyara ulaşacak

Birleşmiş Milletler (BM), dünya nüfusunun bugün sekiz milyara ulaşacağını öngörüyor.

BM, iklim değişikliği nedeniyle kaynak kıtlığıyla karşı karşıya olan bölgeleri daha fazla zorluğun beklediği konusunda uyardı.

BM tahminlerine göre, yiyecek veya su, pil veya benzin olsun, küresel nüfusa 2,4 milyarın daha ekleneceği 2080’lerde kaynaklara erişim daha da zorlaşacak.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi’nden nüfus ve sürdürülebilirlik direktörü Stephanie Feldstein, “Her insanın yakıta, oduna, suya ve eve ihtiyacı vardır” dedi.

Uzmanlar, kaynak sıkıntısının özellikle nüfuslarında büyük artış beklenen Afrika ülkelerinde büyük bir sorun olarak ortaya çıkacağını söylüyor.

Bunlar aynı zamanda iklime karşı en savunmasız ülkeler arasında yer alıyor ve çoğu iklim değişikliğini önleme konusunda adımlar atabilmek için dış finansmana ihtiyaç duyuyor.

Halihazırda yaklaşık 738 milyon insanın yeterli gıda kaynağına ulaşamadan yaşadığı Sahraaltı Afrika’da Ekonomi ve Barış Enstitüsü’ne göre nüfus, yüzyılın ortasına kadar %95 oranında artacak.

Dünya nüfusunun 2037’ye kadar 9 milyar insana ulaşmayacağı tahmin ediliyor.

Küresel nüfusa sadece son 11 yılda 1 milyar insan eklendi.

BM’nin nüfus bölümü direktörü John Wilmoth, 8 milyar insana ulaşmak “insan başarısının bir işareti, ancak aynı zamanda geleceğimiz için de büyük bir risk” dedi.

Artış, 2011’den bu yana nüfusuna 700 milyon insan ekleyen ve çoğunlukla Asya’da bulunan orta gelirli ülkelerden kaynaklanıyor.

Hindistan nüfusuna yaklaşık 180 milyon kişi ekledi ve gelecek yıl Çin’i geride bırakarak dünyanın en kalabalık ülkesi olacak.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’da doğumlar giderek azalıyor.

Çin de Tek Çocuk Politikası programını sonlandırdı ve geçen yıl ailelere ikinci hatta üçüncü çocuk sahibi olmaları çağrısı yaptı, tıbbi olmayan kürtajlara erişimi sınırladı.

Küresel nüfus her zamankinden daha yüksek seviyelere ulaşsa bile, demograflar, büyüme oranının istikrarlı bir şekilde yılda %1’den aza düştüğünü belirtiyorlar.

BM nüfus projeksiyonlarına göre, dünya nüfusu 2080’lerde yaklaşık 10,4 milyar insanla zirveye ulaşacak ve 2100’e kadar bu seviyelerde kalacak.

Güldür Güldür Show 319. Bölüm tek parça full HD izle

7’den 70’e herkesi ekran başına kilitleyen, ekranların komedi klasiği Güldür Güldür Show hız kesmeden devam ediyor.   ◾ Açılış: 00:00 ◾ Mış Gibi: 01:49 ◾ İğne Korkusu: 25:57 ◾ Tren: 49:24 ◾ Kıbrıslı Ev Sahibi: 01:02:38 ◾ Libido: 01:30:07 ◾ Paşa Abi 5: 01:50:18 Güldür Güldür Show Resmi Sosyal Medya Hesapları: https://www.instagram.com/guldurguldur/ Tweets by Guldur_Guldur […]

Read More

Kemal Kılıçdaroğlu ‘vizyon belgesini’ açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), “İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması” sloganıyla İstanbul’da vizyon toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının açılış ve kapanış konuşmalarını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün ülkenin kaderini değiştirme günüdür” dedi.   Cumhuriyet’in 100. yılına ve 2023 seçimlerine atıfta bulunulan “İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması” İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.   Kılıçdaroğlu’nun daha […]

Read More

Almanya’ya göç eden doktorları neler bekliyor? – video haber

Son yıllarda Türkiye’den çok sayıda doktor Almanya’ya yerleşti. Peki, Türk doktorlarını Almanya’da neler bekliyor? İş bulma süreci nasıl işliyor? Dil, bariyer oluşturuyor mu? Çalışma koşulları nasıl? #dwbusiness #globaltalents YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın! Twitter: @dw_turkce https://twitter.com/dw_turkce Facebook: @dwturkce https://www.facebook.com/dwturkce/ Share on Social Media twitter facebookwhatsapp

Read More