Haberler

11 yaşındaki Yusuf Şah, zeka testinde Stephen Hawking’i geçti

İngiltere’nin Leeds kentinde yaşayan 11 yaşındaki Yusuf Şah, 18 yaş altı Mensa zeka testinde mümkün olan en yüksek puanı aldı ve tüm yaş gruplarının birincisi oldu.

 

Yusuf 162 puanla, 2018’de hayatını kaybeden ve bu testte 160 puan aldığı söylenen ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking’i geride bıraktı.

 

İngiliz Daily Mirror gazetesi Yusuf’un tüm zamanların en büyük dahilerinden biri olarak kabul edilen ve bu teste resmen girmediği belirtilen Alman bilim insanı Albert Einstein’ı da geçmiş olabileceğini yazdı.

 

Başarısını ailesiyle bir yemekte kutlayan Yusuf, teste okul arkadaşlarının teşvikiyle girdiğini belirterek, “Sertifikam olmasına çok seviniyorum. Okuldaki herkes çok zeki olduğumu düşünüyor. Ben de bu testi yapanlar arasında ilk yüzde 2’lik dilimde olup olmadığımı görmek istedim” dedi.

Cambridge ya da Oxford Üniversitesi’nde matematik okumak istediğini anlatan Yusuf, boş zamanlarında sudoku ya da zeka küpü çözdüğünü söylüyor.

 

Yusuf’un annesi Sana Şah, tüm ailenin oğullarıyla gurur duyduğunu belirterek “Yusuf ailede Mensa testine giren ilk kişi. Test merkezindeki yetişkinlerden korkabilir diye düşündüm ama başardı. Fakat oğlumu testten sonra ‘Baban hâlâ daha zeki’ diye uyardım” diyor.

Almanya’ya göç eden doktorları neler bekliyor? – video haber

Son yıllarda Türkiye’den çok sayıda doktor Almanya’ya yerleşti. Peki, Türk doktorlarını Almanya’da neler bekliyor? İş bulma süreci nasıl işliyor? Dil, bariyer oluşturuyor mu? Çalışma koşulları nasıl? #dwbusiness #globaltalents YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın! Twitter: @dw_turkce https://twitter.com/dw_turkce Facebook: @dwturkce https://www.facebook.com/dwturkce/ Share on Social Media twitter facebookwhatsapp

Read More

Pandemi stresi ergenlerin beyinlerini yaşlandırdı

Yeni bir araştırmaya göre Covid-19 pandemisi yalnızca ergenlerin ruh sağlığını olumsuz etkilemekle kalmadı, aynı zamanda beyinlerini de yaşlandırdı. Pandeminin dünya genelinde özellikle gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkilediği her geçen gün yeni bir çalışma ile kanıtlanıyor. Karantina tedbirleri nedeniyle okulların ve diğer sosyalleşme alanlarının kapalı olması çocukların ve gençlerin duygusal sağlığına büyük zarar verdi. Amerika Birleşik […]

Read More

Spotify’da 2022’de en çok dinlenen sanatçılar ve şarkılar

Spotify, hem kullanıcıların hem de sanatçıların yıl içerisindeki dinleme performansına ilişkin raporlarını yayınladı. Buna göre dünya çapında en çok dinlenen sanatçı bu yıl da Bad Bunny oldu. Spotify kullanıcıları bu yıl da en çok dinledikleri şarkıları ve sanatçıları paylaşırken, platformun dünya çapında en çok dinlenen şarkıları ve sanatçıları da belli oldu. En çok dinlenen sanatçı […]

Read More