Haberler

Menopozun evrimsel kökenleri

Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşar ve uzun ömürlülüğün, genlerinin maksimum sayıda kopyasını sonraki nesillere aktarmak için doğal seçilim tarafından desteklendiğini biliyoruz . Ancak kadınlar menopoz nedeniyle üreme hayatını erkeklerden daha erken sonlandırırlar. Neden bu bariz çelişki? Nasıl oluyor da evrim, kadınların daha önlerinde uzun yıllar varken doğurganlıklarını erken sonlandırmasına neden oldu?

 

İnsanlar bu açıdan özeldir: menopoz, hayvanlar aleminde çok nadir görülen bir olgudur. Şu an için sadece insanlarda ve iki deniz memelisi türünde, katil balina ( Orcinus orca ) ve kısa yüzgeçli pilot balinada ( Globicephala macrorhynchus ) var olduğu kesin olarak biliniyor .

 

Katil balinalar da büyükannedir

Hemen hemen tüm türlerde, yaşam süresi genellikle üreme ömrü ile ilişkilidir. Bununla birlikte, menopoza giren türlerde, dişiler ürediklerinden çok daha uzun süre yaşadıkları için ikisi birbirinden ayrılır. Örneğin dişi katil balinalar 90 yıla kadar yaşayabilir, ancak 40 yaşında üremeyi durdurur.

 

Orkalar ve insanların menopozun evrimsel kökenini açıklayabilecek ortak noktaları nelerdir? İlk olarak, her iki tür de uzun, sosyal hayatlar yaşar. Her iki türün evriminde, dişiler ve onların yavruları etrafında aileler tarafından sosyal gruplar oluşturulmuştur ve dişiler genellikle birbirleriyle akrabadır. Bu şekilde, herhangi bir zamanda başkalarının yavrularına bakmaya yardımcı olabilirler.

Ek olarak, her iki türün yavruları da bağımsız hale gelmeden ve kendi başlarına üremeye çalışmadan önce uzun bir anne bakımına ihtiyaç duyarlar. Örneğin, bir yavrunun kendi başının çaresine bakabilmesi için yaklaşık 20 yıl annesine bağımlı olması gerekiyorsa, o zaman bu yıllardan daha az yaşam süreniz kaldığında yeni doğmuş bir bebek sahibi olmak, doğal yaşam açısından çok olumlu değildir. seçim.

 

Bu, üremeyi bırakan ve üreme sonrası ömrünü hem kendilerinin hem de akraba oldukları diğer kişilerin, özellikle torunlarının ve torunlarının mevcut yavrularına bakmaya adayan dişilerin lehine olan seçilime yol açacaktır .

 

Ve bu anaerkil gruplarda, daha yaşlı dişilerin üreme çabaları, daha genç dişilerin (kendi kızları da dahil) üremeleriyle rekabete girerdi. Bu nesiller arası çatışma , yaşlı dişileri kendi yavrularını üretmek yerine diğer dişilerin yavrularına yardım etmeye teşvik edecektir . Çalışmalar, hem katil balinalarda hem de endüstri öncesi insanlarda bu fikirleri destekliyor gibi görünüyor .

 

Bu nedenle öyle görünüyor ki, bir tür olarak evrimimiz sırasındaki seçilim, dişilerde yavru üretiminin daha erken durdurulmasını ve aynı zamanda genetik materyallerinin kopyalarını da taşıyan diğerlerinin bakımında işbirliği yapmaya kendilerini adamalarını teşvik etti.

 

intragenomik çatışma

Bu noktada şaşırtıcı olan bir detay daha var: üremenin durması birçok kadın için neden bu kadar travmatik? Menopoz kendi başına yaşlılık anlamına gelmez. Ancak buna eşlik eden hormonal bozulmalar kadın fizyolojisini olumsuz etkileyebilir. Yumurtlama dönemi neden bu kadar aksamayla bitiyor?

Bu konuda çalışan araştırmacılar çok ilgi çekici bir hipotez geliştirdiler: intragenomik çatışma .

 

Hepimiz genlerimizin çoğunun iki versiyonuna sahibiz, biri babamızdan, diğeri annemizden. Bu versiyonların her birinin torunları da dahil olmak üzere sosyal grupta doğan yavrularda eşit bir kopyaya sahip olma olasılığı değişir. Örneğin, anaerkil kökenli bir grupta, erkekler diğer gruplardan katılabilir ve bu nedenle çoğu grup üyesiyle akraba olmaz. Bu nedenle, annelerin genleri muhtemelen grubun birçok üyesiyle ilişkiliyken, erkekler yalnızca kendi yavrularıyla ilişkili olabilir.

 

Menopoz, başkalarının yavrularına bakmak için yavru üretiminin durmasını teşvik eder, ancak bu değişiklik, babadan ve anneden gelen genler için aynı derecede ilginç olmayabilir. Doğal seçilim, gelecek nesiller için kendilerinin daha fazla kopyasını üreten genleri korur ve genler daha etkili olduklarında kendilerinin daha fazla kopyasını yaparlar. Örneğin, koyu renk gözlere neden olan genler, daha etkili oldukları için güneş radyasyonunun yüksek olduğu bölgelerde insanlarda baskın hale gelirken, açık gözlü genler taşıyıcıları daha az yavru bıraktığı için kayboluyordu. Menopoz durumunda, genler bunu, aynı genlerin kopyalarını taşıyan yavruların başarılı bir şekilde yetiştirilmesine yardımcı olarak yapar.

 

Aynı organizma içinde anne ve babadan gelen genlerin etkileri çok farklı hatta zıt olabilir. Araştırmacılar , sosyal grup içinde kopyalara sahip olma olasılığı daha yüksek olan genlerin (örneğin, anaerkil bir gruptaki anne soyundan gelenler), menopozu ilerleten fizyolojik etkiler üretebileceğini öne sürdüler – çabalarını akrabaların yavrularının bakımına erken kaydırmak için. Tersine, grupta daha az akrabalığa sahip olanlar, doğrudan üreme şanslarını artırmak için geciktirici etkiler üreteceklerdir. Bu, evrimleri boyunca hangi sosyal grupların anne veya baba soyuna göre oluşturulduğuna bağlı olarak kültürler arasında farklılık gösterebilir.

 

Babadan gelen genler ile anneden gelen genler arasındaki bu tür bir uyumsuzluk, menopozun fizyolojik bozukluklarına neden olabilir.

Güldür Güldür Show 319. Bölüm tek parça full HD izle

7’den 70’e herkesi ekran başına kilitleyen, ekranların komedi klasiği Güldür Güldür Show hız kesmeden devam ediyor.   ◾ Açılış: 00:00 ◾ Mış Gibi: 01:49 ◾ İğne Korkusu: 25:57 ◾ Tren: 49:24 ◾ Kıbrıslı Ev Sahibi: 01:02:38 ◾ Libido: 01:30:07 ◾ Paşa Abi 5: 01:50:18 Güldür Güldür Show Resmi Sosyal Medya Hesapları: https://www.instagram.com/guldurguldur/ Tweets by Guldur_Guldur […]

Read More

Kemal Kılıçdaroğlu ‘vizyon belgesini’ açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), “İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması” sloganıyla İstanbul’da vizyon toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının açılış ve kapanış konuşmalarını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün ülkenin kaderini değiştirme günüdür” dedi.   Cumhuriyet’in 100. yılına ve 2023 seçimlerine atıfta bulunulan “İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması” İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.   Kılıçdaroğlu’nun daha […]

Read More

Bugünkü Gazete Manşetleri – 3 Aralık 2022

Bugünkü Gazetelerin ilk sayfalarında neler var? Türkiye ve dünyadaki gelişmeler hangi gazete de nasıl yer buldu ya da bulamadı. Günlük gazeteler in manşetler ine bir dakikada göz atın. Bugün Türkiye’de yayınlanan ulusal gazeteler den bazılarının ilk sayfaları.  Basılı olarak yayınlanan Bugünkü gazetelerin birinci sayfalarında neler var? Cumhuriyet, Birgün, YeniŞafak, Türkiye, Sözcü, Yeniçağ, Sonsöz, Aydınlık, Karar, Takvim, Sabah, Akşam, HaberX gazete manşetlerini okuyun. Share on Social Media twitter facebookwhatsapp

Read More