Haberler

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır? İşte tarifi

Fark ettik ki kanalda bu zamana kadar tereyağı tarifi vermemişiz.🥳 Çiğ sütün kaymağını toplayıp, o kaymak ile tereyağı yapımını göstereceğiz. Evde kaymaktan tereyağı tarifimiz emrinize amade!

Detaylı tarifi kanalda🥳

#evdetereyağıyapımı #tereyağı #tereyağıyapı #tereyağıyapımı #kaymaktantereyağyapımı #tereyagnasilyapilir

Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:
https://www.youtube.com/channel/UCO3MaQR-Vh6cgBZRlD44jWg/join

Tereyağı yapımı tarifi

Yaklaşık 20 litre sütün veya yoğurdun kaymağı, daha azıyla da yapabilirsiniz.
Su
Buz

• Çiğ sütü genişçe bir tencereye alıp kaynatın. 70 derecenin üzerinde 25-30 dakika kaynatmak yeterli olacaktır. Oda sıcaklığına gelene kadar dışarda ardından buzdolabında 1 gece dinlendirin. Kaymak üstte birikecek ve ayırması soğuduğunda kolaylaşacak.
• Ayrı dönemlerde kullandığınız sütlerin kaymağını toplayıp dondurucuda saklayıp tereyağını tek seferde yapabilirsiniz. Biz, yaklaşık 20 litre çiğ sütten topladıklarımızı biriktirip tek seferde yaptık.
• Tencerenin üstündeki kaymağı bıçak yardımıyla önce çevresinden ayırın. Ardından kaymağı 4 eşit parçaya bölün. Spatula veya kevgir yardımıyla kaymağı sütten ayırın.
• Sütten ayırdığınız kaymağı büyük bir kavanozun yaklaşık yarısına gelecek kadar koyun. Böylece çırpma ve çalkalama için kavanozda yer kalsın ve yağın sütten ayırması kolaylaşsın. Bu aslında bildiğimiz yayık mantığı. Ardından içine soğuk su ve 6-8 parça buz atıp yaklaşık 10 dakika boyunca el mikseriyle çırpın. Kaymak önce çırpılmış krema gibi olacak. Ardından kavanoza su ve buz eklemeye devam edin. Yağ soğukta donduğu için sütten ayrılması çok daha kolay oluyor.
• Çırptıktan sonra kavanozun kapağını kapatıp çalkalayın. Süresi kaymağın miktarına göre değişeceği için, miktar arttıkça süre de uzayacaktır. Biz yaklaşık 15-20 dakika çalkaladık.
• Çalkaladıkça tereyağı parçaları topak topak olacak ve sütten ayrılacak.
• Genişçe bir kase veya leğene karışımı dökün ve 2 spatula yardımıyla tereyağlarını sıkıştırarak birbirine yapıştırın. Süzerek yaparsanız yağ çok sert olmadığı için süzgecin deliklerini tıkayabilir.
• Tereyağını buzlu suyun içine alıp ister elinizle ister spatula yardımıyla sıkıştırıp şekillendirin. Burada sıktıkça sütü ayrılacak ve tereyağında açık beyaz suyu çıkacak. Ne kadar temiz bir su elde ederseniz o kadar sütünden ayrılmış demektir.
• Tereyağından arda kalan suyu isterseniz o gün yapacağınız yemeğe katabilirsiniz ya da ocakta ısıtıp sirke ile kestirip lor yapabilirsiniz.
• Tereyağını yağlı kâğıda sarıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Yaptıktan sonra kızarmış ekmeğe biraz sürüp tuz da serpip aşçı payınızı almayı unutmayın. Son olarak biz yaklaşık 20-25 litre sütten 1,8 kg kadar kaymak çıkardık. Bu kaymaktan da 830 gr kadar tereyağı elde ettik.

►Kanalımıza abone olmak için: http://bit.ly/RefikaninYemekOkulu
►İngilizce Kanalımız: https://youtube.com/c/refika
►Uluslararası Alışverişler İçin Etsy Sayfamız: https://etsy.me/32ShQwL
► Our Etsy Store for International Purchases: https://etsy.me/32ShQwL

Mutfağımızda ve Yemek Okulu’muzda neler oluyor daha yakından takip etmek için;
►Facebook: https://www.facebook.com/refikaninmutfagi/
►Instagram: https://www.instagram.com/refikabirgul/
►Twitter: https://twitter.com/refikabirgul
►Websitesi: https://www.refikaninmutfagi.com
►Mutfağımızda kullandığımız el emeği, göz nuru güzellikler için de: https://goo.gl/0aKsMW

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi – Taze Fasulye Pişirmenin İpuçları

Yaz aylarında tadına doyamadığımız ama yapmanın da zor ve uzun geldiği taze fasulyeyi neredeyse yarım saat gibi bir sürede hazırlamayı deniyoruz.⏱Üstelik iki farklı yöntem ve iki pratik tarif ile. Taze fasulye sevenler bu tarifi kaçırmayın! @Fairy Türkiye ‘nin katkılarıyla! #fasulye #tazefasulye #fairy #işbirliği Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın: https://www.youtube.com/channel/UCO3MaQR-Vh6cgBZRlD44jWg/join Düdüklüde Taze Fasulye Tarifi 600 […]

Read More

Patlıcanlı, Tahinli ve Peynirli Makarna Tarifi

Refika’nın Yemek Okulu’nda ”Özen Günleri” devam ediyor. Akşam işten gelince, yorulmadan sevdiklerimize 10 dakikada hazırlayabileceğimiz patlıcanlı bir makarna yapacağız. İçerisinde evde bulabileceğiniz tüm güzellikleri birleştirip, ne salataya ne de mezeye ihtiyaç duymadan tek bir tabakta hazırlayabileceğimiz ”Bir Yaz Gecesi Rüyası” emrinize amade. @Filiz Makarna ‘nın katkılarıyla! #ÖzenimizAynı #ÖzenGünleri #isbirligi #filizmakarna #makarnatarifleri #patlıcanlımakarnatarifi Ayrıcalıklardan yararlanmak için […]

Read More

Yufkadan Ispanaklı Börek Tarifi – video

🥬Bugün sizlere, çocukluğumdan beri yediğim, bayıldığım ve bu kadar zamandır kanalda neden yapmadığımı bilmediğim, sevgili annemin ıspanaklı börek tarifini vereceğim! Hamur açmaya gerek kalmadan, çalışan birinin bile kolaylıkla yapabileceği, içi pastırmalı, beyaz peynirli yumuşacık ıspanaklı börek tarifi emrinize amade! #ıspanaklıbörek #anneböreği #pastırmalıbörek #börektarifleri Tarifi 2 orta boy soğan 1 kg ıspanak 3 yufka 6 çorba […]

Read More