Haberler

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır? İşte tarifi

Fark ettik ki kanalda bu zamana kadar tereyağı tarifi vermemişiz.🥳 Çiğ sütün kaymağını toplayıp, o kaymak ile tereyağı yapımını göstereceğiz. Evde kaymaktan tereyağı tarifimiz emrinize amade!

Detaylı tarifi kanalda🥳

#evdetereyağıyapımı #tereyağı #tereyağıyapı #tereyağıyapımı #kaymaktantereyağyapımı #tereyagnasilyapilir

Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:
https://www.youtube.com/channel/UCO3MaQR-Vh6cgBZRlD44jWg/join

Tereyağı yapımı tarifi

Yaklaşık 20 litre sütün veya yoğurdun kaymağı, daha azıyla da yapabilirsiniz.
Su
Buz

• Çiğ sütü genişçe bir tencereye alıp kaynatın. 70 derecenin üzerinde 25-30 dakika kaynatmak yeterli olacaktır. Oda sıcaklığına gelene kadar dışarda ardından buzdolabında 1 gece dinlendirin. Kaymak üstte birikecek ve ayırması soğuduğunda kolaylaşacak.
• Ayrı dönemlerde kullandığınız sütlerin kaymağını toplayıp dondurucuda saklayıp tereyağını tek seferde yapabilirsiniz. Biz, yaklaşık 20 litre çiğ sütten topladıklarımızı biriktirip tek seferde yaptık.
• Tencerenin üstündeki kaymağı bıçak yardımıyla önce çevresinden ayırın. Ardından kaymağı 4 eşit parçaya bölün. Spatula veya kevgir yardımıyla kaymağı sütten ayırın.
• Sütten ayırdığınız kaymağı büyük bir kavanozun yaklaşık yarısına gelecek kadar koyun. Böylece çırpma ve çalkalama için kavanozda yer kalsın ve yağın sütten ayırması kolaylaşsın. Bu aslında bildiğimiz yayık mantığı. Ardından içine soğuk su ve 6-8 parça buz atıp yaklaşık 10 dakika boyunca el mikseriyle çırpın. Kaymak önce çırpılmış krema gibi olacak. Ardından kavanoza su ve buz eklemeye devam edin. Yağ soğukta donduğu için sütten ayrılması çok daha kolay oluyor.
• Çırptıktan sonra kavanozun kapağını kapatıp çalkalayın. Süresi kaymağın miktarına göre değişeceği için, miktar arttıkça süre de uzayacaktır. Biz yaklaşık 15-20 dakika çalkaladık.
• Çalkaladıkça tereyağı parçaları topak topak olacak ve sütten ayrılacak.
• Genişçe bir kase veya leğene karışımı dökün ve 2 spatula yardımıyla tereyağlarını sıkıştırarak birbirine yapıştırın. Süzerek yaparsanız yağ çok sert olmadığı için süzgecin deliklerini tıkayabilir.
• Tereyağını buzlu suyun içine alıp ister elinizle ister spatula yardımıyla sıkıştırıp şekillendirin. Burada sıktıkça sütü ayrılacak ve tereyağında açık beyaz suyu çıkacak. Ne kadar temiz bir su elde ederseniz o kadar sütünden ayrılmış demektir.
• Tereyağından arda kalan suyu isterseniz o gün yapacağınız yemeğe katabilirsiniz ya da ocakta ısıtıp sirke ile kestirip lor yapabilirsiniz.
• Tereyağını yağlı kâğıda sarıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Yaptıktan sonra kızarmış ekmeğe biraz sürüp tuz da serpip aşçı payınızı almayı unutmayın. Son olarak biz yaklaşık 20-25 litre sütten 1,8 kg kadar kaymak çıkardık. Bu kaymaktan da 830 gr kadar tereyağı elde ettik.

►Kanalımıza abone olmak için: http://bit.ly/RefikaninYemekOkulu
►İngilizce Kanalımız: https://youtube.com/c/refika
►Uluslararası Alışverişler İçin Etsy Sayfamız: https://etsy.me/32ShQwL
► Our Etsy Store for International Purchases: https://etsy.me/32ShQwL

Mutfağımızda ve Yemek Okulu’muzda neler oluyor daha yakından takip etmek için;
►Facebook: https://www.facebook.com/refikaninmutfagi/
►Instagram: https://www.instagram.com/refikabirgul/
►Twitter: https://twitter.com/refikabirgul
►Websitesi: https://www.refikaninmutfagi.com
►Mutfağımızda kullandığımız el emeği, göz nuru güzellikler için de: https://goo.gl/0aKsMW

Profiterol Tarifi – Profiterol Hamuru, Kreması, Sosu Nasıl Yapılır?

Pastaneden alacağınızdan da güzel profiterol nasıl yapılır? İşte tarifi!🥳 Hamuru, içinin yumuşacık kreması, iki ayrı pratik lezzetli sosu ile sizi sizden alacak, tam ölçülü bir profiterol tarifi. Kabarmaz korkusunu yenip, artık denemeyen kalmasın diye sizler için yapımı çok pratik profiterol hamurundan sosuna kadar kolay profiterol tarifi emrinize amade.💯 Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın: https://www.youtube.com/channel/UCO3MaQR-Vh6cgBZRlD44jWg/join […]

Read More

Domates Soslu Sosyete Mantısı Tarifi

Mahallenin yufkacısından tazecik yufkalarla yapabileceğiniz leziz bir kolay mantı tarifimiz var! Mantının çıtırlığıyla herkesi mest eden halini denemeyen kalmasın! Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın: https://www.youtube.com/channel/UCO3MaQR-Vh6cgBZRlD44jWg/join Refikaca Çıtır Mantı Tarifi 1 adet yufka 250 gr çift çekim dana döş kıyma 2 iri, 400 gr soğan 1/4 muskat rendesi 1 su bardağı domates püresi 4 diş […]

Read More

Körili Tavuk Döner Tarifi

Daha önce hiç körili döner yediniz mi? Et döner, tavuk döner ve Antakya usülü dönerden sonra, şimdi ise biraz uçalım istedik😄 İsterseniz bir dürüm arasında, isterseniz pilav üstünde, isterseniz mercimeğin üstünde bayılarak yiyeceğiniz körili döner emrinize amade! #tavukdoner #doner #evdedoneryapımı #tavukdonerevde ⚠️🥳Çekilişe katılmak için #refikadan hashtagi ile Refika’dan ile ilgili söylemek isteyeceğiniz ve önemli olduğunu […]

Read More