Haberler

ABD: BMGK’nin Yapısının Değişmesini Destekliyoruz

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, Güvenlik Konseyi’nin yapısının değiştirilmesi tartışıldı. 77. BM Genel Kurul Başkanı Csaba Korösi, son genel kurul toplantısına katılan dünya liderlerinin üçte ikisinin reform yapılması çağrısında bulunduğunu, bu değişimin gerçekleşmesi için gözlerin BM Genel Kurulu’na çevrildiğini söyledi.

 

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Güvenlik Konseyi’nin yapısının değiştirilmesini desteklediklerini, üye sayısının arttırılması ve Latin Amerika ve Afrika’dan konseye daimi üye alınmasına ülkesinin sıcak baktığını kaydetti.

 

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Güvenlik Konseyi’nde reform yapılması için daha fazla çabaya ihtiyaç olduğunu belirterek, tüm üye devletlerin konseyde yer alma ihtimali arttırılırsa, Güvenlik Konseyi’nin daha temsilci ve daha etkin olacağını söyledi.

 

Korösi: “Güvenlik Konseyi, görevini tam olarak yerine getiremez durumda kaldı”

 

BM 77. Genel Kurulu Başkanı Korösi, üye ülkelerin reform yapılması isteğinin giderek arttığını, üye ülkelerle yaptığı görüşmelerde bu isteği gördüğünü kaydetti.

 

Korösi, “Bu yıl, Güvenlik Konseyi reformuna yeni bir dikkat ve yeni bir açıyla yaklaşıyoruz. Ülkeler, çatışmalar, savaşlar, iklim değişikliği, gıda, su ve enerji krizleri, sürdürülemez borçlar ve acil sağlık durumlarıyla mücadele ediyor. Şu anda dokuzuncu ayına giren Ukrayna’daki savaş, bu etkileri yalnızca arttırdı, milyonları yerinden etti ve ülkeleri vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamak için benzeri görülmemiş seçimler yapmaya zorladı. Tüm bunlara rağmen, uluslararası barış ve güvenliğin ana garantörü olan Güvenlik Konseyi, görevini tam olarak yerine getiremez durumda kaldı” dedi.

Korösi, geçtiğimiz 77. BM Genel Kurulu çalışmalarında, Güvenlik Konseyi’nin yapısının değişmesini ve reform yapılmasını isteyen ülke sayısının arttığını belirterek, “Dünya liderlerinin üçte biri Güvenlik Konseyi’nde acil reform yapılması gerektiğinin altını çizdi. Bu rakam 2021’deki sayının iki katından fazla. Değişime liderlik etmesi için gözler BM Genel Kurulu’na çevrildi. Genel Kurul, kelimenin tam anlamıyla, Güvenlik Konseyi reformu sorununa çözüm aramakla görevli tek BM organıdır. Şu anda acilen ihtiyaç duyulan dönüşümü yönlendirmek için siz Üye Devletlere güveniyorum” diye konuştu.

 

Linda Greenfield: “Reform için üye devletlerle temasa hazırız”

 

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Greenfield, Güvenlik Konseyi’ni daha etkili, temsili ve güvenilir kılmak için üye ülkelerle geniş çapta ilişki kurmaya hazır olduklarını söyledi.

 

Linda Greenfield, ABD’nin Afrika ve Latin Amerika ülkeleri için yeni kalıcı koltuklar da dahil olmak üzere Güvenlik Konseyi’nin hem kalıcı hem de kalıcı olmayan kategorilerde genişletilmesini desteklediğini belirtti.

Güldür Güldür Show 319. Bölüm tek parça full HD izle

7’den 70’e herkesi ekran başına kilitleyen, ekranların komedi klasiği Güldür Güldür Show hız kesmeden devam ediyor.   ◾ Açılış: 00:00 ◾ Mış Gibi: 01:49 ◾ İğne Korkusu: 25:57 ◾ Tren: 49:24 ◾ Kıbrıslı Ev Sahibi: 01:02:38 ◾ Libido: 01:30:07 ◾ Paşa Abi 5: 01:50:18 Güldür Güldür Show Resmi Sosyal Medya Hesapları: https://www.instagram.com/guldurguldur/ Tweets by Guldur_Guldur […]

Read More

Kemal Kılıçdaroğlu ‘vizyon belgesini’ açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), “İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması” sloganıyla İstanbul’da vizyon toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının açılış ve kapanış konuşmalarını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün ülkenin kaderini değiştirme günüdür” dedi.   Cumhuriyet’in 100. yılına ve 2023 seçimlerine atıfta bulunulan “İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması” İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.   Kılıçdaroğlu’nun daha […]

Read More

Almanya’ya göç eden doktorları neler bekliyor? – video haber

Son yıllarda Türkiye’den çok sayıda doktor Almanya’ya yerleşti. Peki, Türk doktorlarını Almanya’da neler bekliyor? İş bulma süreci nasıl işliyor? Dil, bariyer oluşturuyor mu? Çalışma koşulları nasıl? #dwbusiness #globaltalents YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın! Twitter: @dw_turkce https://twitter.com/dw_turkce Facebook: @dwturkce https://www.facebook.com/dwturkce/ Share on Social Media twitter facebookwhatsapp

Read More