Haberler

Biden Yönetimine Grip ve RSV İçin ‘Acil Durum’ Çağrısı

Grip vakaları ile birlikte respiratuar sinsitral virüs (RSV) enfeksiyonlarındaki olağandışı artış endişe yaratıyor. ABD’de Çocuk Hastaneleri Birliği ve Amerikan Pediatri Akademisi, Biden yönetiminden, hastanelere bu krizle mücadelede daha fazla esneklik sağlamak için federal acil durum ilan etmesini istedi.

 

İki kurum, Başkan Joe Biden ve Sağlık Bakanı Xavier Becerra’ya bu hafta gönderdikleri bir mektupta, artan grip sirkülasyonu ile birlikte RSV enfeksiyonlarımda “eşi benzeri görülmemiş seviyelerin” bazı hastaneleri kırılma noktasına getirdiği konusunda uyardı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) verilerine göre, 6 aylık ve daha küçük bebekler, 2018’de Covid-19 pandemisinden önce gözlemlenen oranın yedi katı oranında RSV enfeksiyonu ile hastaneye kaldırılıyor.

 

CDC’ye göre, grip nedeniyle hastaneye yatışlar da on yılın en yüksek seviyesinde ve en çok çocuklar ile yaşlılar risk altında.

 

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, solunum yolu virüsleri artarken, ABD genelinde çocuk hastanelerindeki yatakların dörtte üçünden fazlası dolu. Verilere göre, 17 eyalet yatakların yüzde 80’inden fazlasının dolu olduğunu bildiriyor. Başkent Washington ile Arizona, Maine, Minnesota, Rhode Island, Kentucky ve Utah eyaletlerindeki çocuk hastaneleri neredeyse tamamen dolmuş durumda.

Mektupta, acil durum ilanının hastanelere, çocukların ihtiyaç duydukları bakımı alabilmelerini sağlamak üzere yatak kapasitesini ve personel sayısını arttırmak için gereken esnekliği sağlayacağı kaydedildi.

 

İki kurumun başkanları, Biden’ın Stafford Yasası veya Ulusal Acil Durumlar Yasası kapsamında acil durum ilan etmesi gerektiğini ve Sağlık Bakanı’nın da halk sağlığı acil durumu ilan etmesi gerektiğini yazdı.

 

Mektupta, “COVID’deki salgın dalgalarına yanıt vermek için sağlananlarla aynı doğrultuda acil durum finansman desteğine ve esnekliklere ihtiyacımız var” denildi.

 

Solunum yolu virüslerine yakalanan çocuk sayısındaki artış, birçok sağlık çalışanının pandemi dönemindeki tükenmişlik nedeniyle kariyer değiştirmesi ya da emekli olması nedeniyle personel sıkıntısının yaşandığı bir döneme denk geliyor.

Ayrıca ruhsal sorunlar nedeniyle hastaneye yatırılan çok sayıda çocuk da kapasiteyi zorluyor.

 

Oregon bu hafta RSV dalgasına yanıt olarak acil durum ilan eden ilk eyalet oldu. Vali Kate Brown, acil durum ilanının eyaletin iki çocuk, hastanesini acil gönüllü sağlık ekiplerinin konuşlandırılması yoluyla destekleyeceğini söyledi. Valiliğe göre Oregon’un çocuk hastanelerine yatış oranı Ekim sonundan bu yana üç kattan fazla arttı.

 

Sağlık Bakanlığı’ndan bir sözcü, ulusal bir halk sağlığı acil durumunun ülke çapındaki verilere, bilimsel eğilimlere ve halk sağlığı uzmanlarının görüşlerine göre belirleneceğini söyledi.

 

Üst düzey sağlık yetkilileri, bu ayın başlarında gazetecilerle yaptıkları bir telefon görüşmesinde, federal hükümetin, solunum yolu hastalıkları artarken hastanelerdeki kapasite sorunlarını hafifletmek için eyalet ve yerel ortaklarla birlikte çalıştığını söylemişti.

 

Hazırlık ve müdahaleden sorumlu bakan yardımcısı Dawn O’Connell, federal sağlık ekiplerinin ve ulusal stoktaki tıbbi malzemelerin ihtiyaç duyulduğunda eyaletler için hazır olduğunu bildirdi.

Almanya’ya göç eden doktorları neler bekliyor? – video haber

Son yıllarda Türkiye’den çok sayıda doktor Almanya’ya yerleşti. Peki, Türk doktorlarını Almanya’da neler bekliyor? İş bulma süreci nasıl işliyor? Dil, bariyer oluşturuyor mu? Çalışma koşulları nasıl? #dwbusiness #globaltalents YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın! Twitter: @dw_turkce https://twitter.com/dw_turkce Facebook: @dwturkce https://www.facebook.com/dwturkce/ Share on Social Media twitter facebookwhatsapp

Read More

Almanya: Vatandaşlığa geçiş kolaylaştırılıyor – video haber

#DWHaber’de bugün: 📌01:27 Altılı Masa’nın önerileri muhalefeti ikna etti mi? 📌05:47 Bulgaristan’ın Levent Göktaş kararı: Hablemitoğlu davası ne olacak? 📌10:05 Eskişehir: Onur Yürüyüşü yasağı mahkemede 📌13:03 Almanya’da vatandaşlığa geçişi kolaylaştırma planı YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın! Twitter: @dw_turkce https://twitter.com/dw_turkce Facebook: @dwturkce https://www.facebook.com/dwturkce/ Share on Social Media twitter facebookwhatsapp

Read More

İngiltere’de Ev Fiyatlarında Pandemi Sonrası Sert Düşüş – video haber

İngiltere ekonomisi durağanlığın içindeyken konut fiyatları düştü, imalat sektörü geriledi. Konuttaki düşüşün nedeni yükselen kredi faizleri. Fabrikalarda üretimin düşüşü ise düşük talep ve Brexit’e bağlanıyor. Ayrıntıları Barış Çimen Londra’dan bildiriyor Originally published at – https://www.voaturkce.com/a/ingilteredeki-ev-fiyatlarinda-pandemi-sonrasi-sert-dusus/6860206.html Share on Social Media twitter facebookwhatsapp

Read More