Haberler

Biden Yönetimine Grip ve RSV İçin ‘Acil Durum’ Çağrısı

Grip vakaları ile birlikte respiratuar sinsitral virüs (RSV) enfeksiyonlarındaki olağandışı artış endişe yaratıyor. ABD’de Çocuk Hastaneleri Birliği ve Amerikan Pediatri Akademisi, Biden yönetiminden, hastanelere bu krizle mücadelede daha fazla esneklik sağlamak için federal acil durum ilan etmesini istedi.

 

İki kurum, Başkan Joe Biden ve Sağlık Bakanı Xavier Becerra’ya bu hafta gönderdikleri bir mektupta, artan grip sirkülasyonu ile birlikte RSV enfeksiyonlarımda “eşi benzeri görülmemiş seviyelerin” bazı hastaneleri kırılma noktasına getirdiği konusunda uyardı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) verilerine göre, 6 aylık ve daha küçük bebekler, 2018’de Covid-19 pandemisinden önce gözlemlenen oranın yedi katı oranında RSV enfeksiyonu ile hastaneye kaldırılıyor.

 

CDC’ye göre, grip nedeniyle hastaneye yatışlar da on yılın en yüksek seviyesinde ve en çok çocuklar ile yaşlılar risk altında.

 

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, solunum yolu virüsleri artarken, ABD genelinde çocuk hastanelerindeki yatakların dörtte üçünden fazlası dolu. Verilere göre, 17 eyalet yatakların yüzde 80’inden fazlasının dolu olduğunu bildiriyor. Başkent Washington ile Arizona, Maine, Minnesota, Rhode Island, Kentucky ve Utah eyaletlerindeki çocuk hastaneleri neredeyse tamamen dolmuş durumda.

Mektupta, acil durum ilanının hastanelere, çocukların ihtiyaç duydukları bakımı alabilmelerini sağlamak üzere yatak kapasitesini ve personel sayısını arttırmak için gereken esnekliği sağlayacağı kaydedildi.

 

İki kurumun başkanları, Biden’ın Stafford Yasası veya Ulusal Acil Durumlar Yasası kapsamında acil durum ilan etmesi gerektiğini ve Sağlık Bakanı’nın da halk sağlığı acil durumu ilan etmesi gerektiğini yazdı.

 

Mektupta, “COVID’deki salgın dalgalarına yanıt vermek için sağlananlarla aynı doğrultuda acil durum finansman desteğine ve esnekliklere ihtiyacımız var” denildi.

 

Solunum yolu virüslerine yakalanan çocuk sayısındaki artış, birçok sağlık çalışanının pandemi dönemindeki tükenmişlik nedeniyle kariyer değiştirmesi ya da emekli olması nedeniyle personel sıkıntısının yaşandığı bir döneme denk geliyor.

Ayrıca ruhsal sorunlar nedeniyle hastaneye yatırılan çok sayıda çocuk da kapasiteyi zorluyor.

 

Oregon bu hafta RSV dalgasına yanıt olarak acil durum ilan eden ilk eyalet oldu. Vali Kate Brown, acil durum ilanının eyaletin iki çocuk, hastanesini acil gönüllü sağlık ekiplerinin konuşlandırılması yoluyla destekleyeceğini söyledi. Valiliğe göre Oregon’un çocuk hastanelerine yatış oranı Ekim sonundan bu yana üç kattan fazla arttı.

 

Sağlık Bakanlığı’ndan bir sözcü, ulusal bir halk sağlığı acil durumunun ülke çapındaki verilere, bilimsel eğilimlere ve halk sağlığı uzmanlarının görüşlerine göre belirleneceğini söyledi.

 

Üst düzey sağlık yetkilileri, bu ayın başlarında gazetecilerle yaptıkları bir telefon görüşmesinde, federal hükümetin, solunum yolu hastalıkları artarken hastanelerdeki kapasite sorunlarını hafifletmek için eyalet ve yerel ortaklarla birlikte çalıştığını söylemişti.

 

Hazırlık ve müdahaleden sorumlu bakan yardımcısı Dawn O’Connell, federal sağlık ekiplerinin ve ulusal stoktaki tıbbi malzemelerin ihtiyaç duyulduğunda eyaletler için hazır olduğunu bildirdi.

Yunanistan’da eşcinsel evlilikler tepkilere rağmen yasallaştı

Yunanistan, kilisenin tepkisine karşın eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Hristiyan Ortodoks çoğunluklu ülke oldu. Perşembe günü oylanan yasa, 176’ya karşı 76 oyla meclisten geçti. Ülkede eşcinsel çiftlerin de artık yasal olarak çocuk evlat edinmelerine izin verilecek. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bu adımla “ciddi bir eşitsizliğin” ortadan kaldırıldığını savundu. Ancak bu yasa ülkede bölünme yaratmış durumda. Yunan […]

Read More

X hastalığı nedir?

Öncelikle X hastalığı gerçek bir hastalık değil. Bu, bir salgına veya birden fazla ülkeye veya kıtaya yayılması halinde pandemiye neden olabilecek, şu anda bilinmeyen bulaşıcı hastalıklara atıfta bulunmak için WHO tarafından benimsenen varsayımsal bir terim. X hastalığı terimi Covid-19’dan önce ortaya çıkmış ve WHO tarafından 2018 yılında yayımlanan öncelikli hastalıklar listesinde yer almıştı. R&D Blueprint […]

Read More

Böbrek nakli olan kişi kaç günde iyileşir?

Böbrek nakli, modern tıbbın en büyük başarılarından biridir ve hayatı tehdit eden böbrek hastalıkları yaşayan insanlar için umut ışığı olmaktadır. Organ nakilleri, organ nakil merkezlerinde deneyimli ekipler tarafından gerçekleştirilmektedir ve böbrek nakli, bu alandaki en sık yapılan operasyonlardan biri olarak geçmektedir. Ancak, böbrek nakli sonrası iyileşme süresi, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.   GOP […]

Read More