Haberler

Kuzey Kore’den Füze Denemelerine Devam Açıklaması

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ülke medyasına yaptığı açıklamada, nükleer tehditlere gerektiğinde nükleer silahla karşılık vereceğini dile getirdi. Kim Jong Un’un bu açıklamaları, Kuzey Kore’nin kıtalararası füze denemesinin bir gün sonrasında geldi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Kim Jong Un’un yanında kızıyla birlikte füze denemesini takip ederken görüntülerini yayınladı. Haber ajansı, Kim’in yaptığı açıklamada, ülkenin güvenilir ve maksimum düzeyde bir silah kapasitesine sahip olduğunu söylediğini belirtti.

Kim Jong Un “Partimiz ve hükümetimiz, nükleer silahlara karşı topyekün bir karşılık verecektir” ifadelerini kullandı. Kuzey Kore lideri ABD ve müttefik ülkelerden kendilerine yönelik nükleer tehditler olduğuna atıfta bulundu.

Kuzey Kore, son olarak Cuma günü kıtalararası bir füze denemesi gerçekleştirdi. Denemesi yapılan füze 4 saat havada kaldıktan sonra Japonya kıyılarının 200 km kadar açıklarına düştü.

ABD yönetimi son füze denemesini kınadı ve yapılan füze denemesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu hatırlattı. Washington, Kuzey Kore tarafından yapılan denemelerin bölgede tansiyonu yükselttiğine ve istikrara zarar verdiğine işaret etti.

Güney Kore de yapılan denemenin açık bir provokasyon olduğunu ve bölgede barışa zarar veren tehditler yarattığını belirtti.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin provokatif bu tavırlarını mazur göremeyeceklerini söyledi.

BM’den tepki

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Pazartesi günü Kuzey Kore’nin faaliyetlerini konuşmak üzere ABD’nin çağrısıyla toplanacak.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin yaptığı füze denemesini en sert biçimde kınadığını söyledi. Guterres, Kuzey Kore’yi bu provokatif denemelere son vermeye davet etti.

Kuzey Kore’yse ABD ve Güney Kore’nin bölgede yaptığı askeri tatbikatlara karşılık olarak denemelere devam edeceğinin sinyallerini veriyor. Kuzey Kore bu yıl, bazıları kıtalararası balistik füzeler olmak üzere 70’ten fazla füze denemesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi için yurt dışında oy kullanma işlemleri başladı

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak 2. tur oylaması için yurt dışına kayıtlı seçmenlerin oy kullanma işlemleri başladı. Yurt dışına kayıtlı seçmenlerin Cumhurbaşkanı Seçimi’nin 28 mayıs pazar günü yapılacak olan 2. tur oylaması için gümrük kapılarında oy kullanma işlemi başladı. Kırklareli’nin Dereköy Sınır Kapısında da İl Seçim Kurulu görevlileri sabahın erken saatlerinde hazırlıklarını tamamladı. […]

Read More

Muz kasaları arasında 880 milyon dolarlık kokain bulundu

İtalya’da emniyet ekipleri, Ekvador’dan gelen muz kasalarının içinde 2,7 ton saf kokain ele geçirdi. Yetkililerin açıklamasına göre, ele geçirilen kokainin piyasa değeri 800 milyon doların üzerinde. VOA Türkçe’nin diğer haberlerini okumak için: https://www.voaturkce.com/ ************ » Youtube kanalımıza abone olun: https://www.youtube.com/c/voaturkce?sub_confirmation=1 Amerika haberleri, Türkiye haberleri, dünyadan haberler, son dakika haberleri, sağlık, bilim-teknoloji, ekonomi haberlerini VOA Türkçe’de […]

Read More

İtalya’nın kuzeyi sel suları altında

İtalya’nın kuzey bölgesi şiddetli yağışların ardından sel suları altında kaldı. Emilia-Romagna bölgesinde nehirler taşarken, en az 4 kişinin sel nedeniyle hayatını kaybettiği belirtiliyor. Binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

Read More