Haberler

Kuzey Kore’den Füze Denemelerine Devam Açıklaması

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ülke medyasına yaptığı açıklamada, nükleer tehditlere gerektiğinde nükleer silahla karşılık vereceğini dile getirdi. Kim Jong Un’un bu açıklamaları, Kuzey Kore’nin kıtalararası füze denemesinin bir gün sonrasında geldi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Kim Jong Un’un yanında kızıyla birlikte füze denemesini takip ederken görüntülerini yayınladı. Haber ajansı, Kim’in yaptığı açıklamada, ülkenin güvenilir ve maksimum düzeyde bir silah kapasitesine sahip olduğunu söylediğini belirtti.

Kim Jong Un “Partimiz ve hükümetimiz, nükleer silahlara karşı topyekün bir karşılık verecektir” ifadelerini kullandı. Kuzey Kore lideri ABD ve müttefik ülkelerden kendilerine yönelik nükleer tehditler olduğuna atıfta bulundu.

Kuzey Kore, son olarak Cuma günü kıtalararası bir füze denemesi gerçekleştirdi. Denemesi yapılan füze 4 saat havada kaldıktan sonra Japonya kıyılarının 200 km kadar açıklarına düştü.

ABD yönetimi son füze denemesini kınadı ve yapılan füze denemesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu hatırlattı. Washington, Kuzey Kore tarafından yapılan denemelerin bölgede tansiyonu yükselttiğine ve istikrara zarar verdiğine işaret etti.

Güney Kore de yapılan denemenin açık bir provokasyon olduğunu ve bölgede barışa zarar veren tehditler yarattığını belirtti.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin provokatif bu tavırlarını mazur göremeyeceklerini söyledi.

BM’den tepki

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Pazartesi günü Kuzey Kore’nin faaliyetlerini konuşmak üzere ABD’nin çağrısıyla toplanacak.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin yaptığı füze denemesini en sert biçimde kınadığını söyledi. Guterres, Kuzey Kore’yi bu provokatif denemelere son vermeye davet etti.

Kuzey Kore’yse ABD ve Güney Kore’nin bölgede yaptığı askeri tatbikatlara karşılık olarak denemelere devam edeceğinin sinyallerini veriyor. Kuzey Kore bu yıl, bazıları kıtalararası balistik füzeler olmak üzere 70’ten fazla füze denemesi gerçekleştirdi.

Almanya’ya göç eden doktorları neler bekliyor? – video haber

Son yıllarda Türkiye’den çok sayıda doktor Almanya’ya yerleşti. Peki, Türk doktorlarını Almanya’da neler bekliyor? İş bulma süreci nasıl işliyor? Dil, bariyer oluşturuyor mu? Çalışma koşulları nasıl? #dwbusiness #globaltalents YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın! Twitter: @dw_turkce https://twitter.com/dw_turkce Facebook: @dwturkce https://www.facebook.com/dwturkce/ Share on Social Media twitter facebookwhatsapp

Read More

Almanya: Vatandaşlığa geçiş kolaylaştırılıyor – video haber

#DWHaber’de bugün: 📌01:27 Altılı Masa’nın önerileri muhalefeti ikna etti mi? 📌05:47 Bulgaristan’ın Levent Göktaş kararı: Hablemitoğlu davası ne olacak? 📌10:05 Eskişehir: Onur Yürüyüşü yasağı mahkemede 📌13:03 Almanya’da vatandaşlığa geçişi kolaylaştırma planı YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın! Twitter: @dw_turkce https://twitter.com/dw_turkce Facebook: @dwturkce https://www.facebook.com/dwturkce/ Share on Social Media twitter facebookwhatsapp

Read More

İngiltere’de Ev Fiyatlarında Pandemi Sonrası Sert Düşüş – video haber

İngiltere ekonomisi durağanlığın içindeyken konut fiyatları düştü, imalat sektörü geriledi. Konuttaki düşüşün nedeni yükselen kredi faizleri. Fabrikalarda üretimin düşüşü ise düşük talep ve Brexit’e bağlanıyor. Ayrıntıları Barış Çimen Londra’dan bildiriyor Originally published at – https://www.voaturkce.com/a/ingilteredeki-ev-fiyatlarinda-pandemi-sonrasi-sert-dusus/6860206.html Share on Social Media twitter facebookwhatsapp

Read More