Haberler

Çin’de günlük koronavirüs vaka sayısı rekor kırdı

Çin’de dün günlük koronavirüs vaka sayısının rekor düzeye çıktığı açıklandı. Ülkede dün 31 bin 444 kişide koronavirüs tesit edildi. Daha önce en yüksek günlük vaka sayısı 29 bin 317 kişiyle 13 Nisan’da görülmüştü.

 

Ülkede koronavirüse yeni yakalananların çoğunda herhangi bir semptom görülmediği bildiriliyor.

 

Koronavirüs ilk kez 3 yıl önce Çin’de görülmüş ancak 1,4 milyar nüfuslu ülkede resmi verilere göre günlük vaka sayısı hiçbir zaman 30 bini aşmamıştı.

 

Daha önce en yüksek günlük vaka sayısının açıklandığı Nisan ayında ise Çin’in en kalabalık kenti Şanghay’da kapatma önlemleri uygulanıyordu.

Çin’in sıkı “Sıfır Covid” politikası uyarınca, ülkede vaka sayılarındaki en ufak artış, sert kısıtlamaları ve zorunlu karantina uygulamalarını beraberinde getiriyor.

 

Dünyanın en büyük iPhone fabrikasının bulunduğu Zhengzhou kentinde de kısıtlamalar artırıldı.

 

Covid önlemlerine ve düşük ücretle çalıştırılmalarına tepki gösteren işçiler, fabrikada protesto gösterileri düzenlemişti.

 

Gösteriler sırasında işçilerle polis arasında çatışma çıkmıştı.

 

Fabrikanın sahibi olan Foxconn şirketinin, yeni işe alınanlara, tesisten derhal ayrılmaları karşılığında 1400 dolar ödemeyi kabul ettiği bildiriliyor.

 

Yaklaşık 12 milyon nüfuslu Zhengzhou’da yerel yönetim, negatif Covid test sonucu olmayan ve yetkililerden izin almayanların, kent merkezinden ayrılmalarını yasakladı.

 

Kent halkına ayrıca, “gerekli olmadıkça” evlerinden ayrılmamaları tavsiye edildi.

 

Cuma gününden itibaren 5 gün boyunca uygulanacak kısıtlamalar 6 milyondan fazla kişiyi etkileyecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne 2022’de en çok başvuru Türkiye’den yapıldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Strasbourg’daki merkezinde bugün düzenlenen basın toplantısıyla mahkemenin 2022 bilançosunu açıkladı.   Mahkemenin 2022 yılı istatistiklerine göre 31 Aralık itibarıyla AİHM’in önünde değerlendirilmeyi bekleyen toplam 74 bin 650 başvurunun yaklaşık yüzde 74’ü beş ülkeyi ilgilendiriyor.   Bu ülkeler arasında 20 bin 100 başvurunun yapıldığı Türkiye, 1 August 2022 itibarıyla Mahkeme’ye en […]

Read More

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde silahlı saldırılar: 7 ölü

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 67 yaşındaki erkek saldırgan tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti. Saldırı Half Moon Bay kentinde iki ayrı bölgede gerçekleşti. İlk olarak çiftlikte 4 kişi hayatını kaybederken, 5 kişi de yaralandı. Çiftliğin yakınında aynı saldırgan 3 kişiyi daha öldürdü. Yaralılardan birinin durumu ağır. 67 yaşındaki Zhao Chunli, polis ekipleri tarafından otoparkta […]

Read More

Oklahoma Semalarında Alev Topu – video haber

Amerika’nın Oklahoma eyaletinin Tulsa kentinde, gökyüzündeki alev topu dikkat çekti. Meteor kameralar tarafından kaydedildi. Bölgede yaşayanlar sonik patlama duyduklarını belirtti Originally published at – https://www.voaturkce.com/a/oklahoma-semalarinda-alev-topu/6928957.html

Read More