Haberler

Kemal Kılıçdaroğlu ‘vizyon belgesini’ açıkladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), “İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması” sloganıyla İstanbul’da vizyon toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının açılış ve kapanış konuşmalarını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün ülkenin kaderini değiştirme günüdür” dedi.

 

Cumhuriyet’in 100. yılına ve 2023 seçimlerine atıfta bulunulan “İkinci Yüzyıla Çağrı Buluşması” İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

 

Kılıçdaroğlu’nun daha önce “3 Aralık’ı bekleyin” ifadeleriyle duyurduğu ve partisinin “vizyon belgesini” açıkladığı toplantıda, ABD’li ekonomist, yazar ve sosyal teorisyen Jeremy Rifkin, CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Prof. Dr. Hakan Kara, Prof. Dr. Refet Gürkaynak, Prof. Dr. Ufuk Akçiğit ve Prof. Dr. Daron Acemoğlu da birer sunum yaptı.

 

Kılıçdaroğlu neler söyledi?

Açılış konuşmasına salondakilerin “iktidar” sloganlarıyla gelen Kılıçdaroğlu, “İnşallah o da olacak, bu ülkede her şey çok güzel olacak” diyerek yanıt verdi.

“Yeni bir tek adam aramıyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, ülkenin kaderini değiştirmek için yönetim anlayışının ve yaklaşımının kökten değiştirilmesi gerektiğini savundu.

 

Kılıçdaroğlu, yaptığı ilk konuşmasında “siyaset üstü” diye tanımladığı ve konularında uzman dünyadan ve Türkiye’den 70 kişinin yer aldığı bir “güç birliğinin” kurulduğunu söyledi.

 

Gerçekleştirdiği ABD ve İngiltere ziyaretlerinde ve sonrasında söz konusu 70 kişiyle tek tek görüştüğünü belirten CHP lideri, kısa süre içerisinde Almanya’ya da gideceğini belirtti ve şöyle devam etti:

 

“Ne derlerse desinler inandığım vizyon yolculuğundan asla bir geri adım atmayacağım ve vazgeçmeyeceğim. Çünkü ne istediğimi ve bu yolun nereye varacağını daha başlarken biliyordum. Hepiniz şuna inanın. Bay Kemal çıktığı yoldan asla geri adım atmaz.”

 

70 kişilik ekibin 7 gün 24 saat çalışacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, daha sonra Çin ve Almanya’da devlet liderlerine başdanışmanlık yapan yazar Jeremy Rifkin’in kendisinin endüstriyel dönüşüm başdanışmanı olduğunu açıkladı.

Kılıçdaroğlu’nun, kapanış konuşmasındaki ilk mesajı ise liyakate bağlı bir sistemin inşa edilmesi oldu. “Çalışan bir sistem” inşa edeceklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede hiç kimse korku ile uyanmayacak” dedi ve bunun iktidarlarında bırakacağı en büyük miras olacağını savundu.

 

Kılıçdaroğlu, iktidardaki ilk 3 yıllarında en az 100 milyar dolar doğrudan yatırımın Türkiye’ye geleceğini, dünyadaki çeşitli yatırım fonlarından da en az 75 milyar dolar yatırım alacaklarını öne sürdü.

 

Yaptığı konuşmada salondakilere “ana muhalefet partisinin genel başkanı olarak seslenmediğini” dile getiren Kılıçdaroğlu, kendisinin de “güç birliğinin bir parçası olduğunu” söyledi.

 

 Türkiye’nin dünyada ucuz iş gücü alanı olmayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “ Ey dünya, Türkiye senin mülteci kampın olmayacak. Türkiye senin çöp depolama alanın olmayacak. Ben sana rakip olacağım” dedi.

 

Altılı Masa’ya övgü

Altılı Masa’nın önemine de değinen Kılıçdaroğlu, masada yer alan siyasi parti liderlerinden övgüyle bahsetti:

 

“Anayasamız hazır; ekiplerimiz, kadrolarımız gece gündüz ortak bir program için çalışıyorlar. Bizim siyasi, ahlaki ve vicdani birliğimiz, bakın bu birlikteliği bir kez daha ifade edeyim, ahlaki ve vicdani diyorum.

 

“Meral Hanım’ın (Meral Akşener) partisini kurarken nasıl bir mücadele verdiğini ben çok iyi biliyorum. Meral Hanım, merttir. Temel Bey (Temel Karamollaoğlu) bu Altılı Masayı kurarken sırtına nasıl bir yük yükleneceğini bilmiyor muydu? Biliyordu, ama Temel Bey, bilgedir ve cesurdur.

 

“Ahmet Bey (Ahmet Davutoğlu) ile vatan söz konusu olduğunda bir araya gelmekten bir an bile tereddüt etmedik. Onun deneyimi ve entelektüel birikimi bize her türlü katkıyı sağlayacağız. Ben, Gültekin Bey’de (Gültekin Uysal) Menderes ve Demirel’in gençliğini, onların ruhunu görüyorum. Ali Babacan’ın uygulama tecrübesini ve başarısını biliyorum.

 

 “Altını çiziyorum, bütün dünya da bu gerçeği biliyor. Özetle, bu zaferi iyi, cesur ve yürekli insanlar kazanacak.”

Kılıçdaroğlu, açılış konuşmasının ardından sözü sunum yapacak sekiz kişiye bıraktı.

 

İlk sunumu yapan Jeremy Rifkin, toplantıya video konferansla bağlandı.

 

Rifkin konuşmasında, ülkedeki genç nüfusa vurgu yaparak “Türkiye’de genç bir kuşak var. Bu büyük dönüşümü, üçüncü sanayi devrimine dönüşümüne başlayıp gerçekleştirebilirler” dedi.

 

Türkiye’nin “Akdeniz havzasındaki 22 ülkeyle ortak bir yönetişim kurmak durumunda olduğunu” savunan Rifkin, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Türkiye aslında lider bir harekete geçirici. Akdeniz havzasındaki diğer ülkeleri harekete geçirebilir. İklim değişikliğini ele alarak bunu yapabilir. Ancak Türkiye dünyada en çok risk altında olan topraklardan birine sahip.”

 

Rifkin’in konuşmasında doğa, alternatif enerjiler ve iklim krizi gibi başlıklar öne çıktı.

 

‘İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe sokacağız’

Rifkin’in ardından kürsüye CHP Sözcüsü Faik Öztrak geldi.

 

Öztrak, partisinin iktidara gelmesi durumunda Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında Türkiye’nin 4. endüstri devriminin geliştiricilerinden biri yapacaklarını vadetti ve “Temiz enerjiyle, temiz fonlarla, temiz bir toplumla tertemiz bir ülkeyi inşa edeceğiz” dedi.

 

Merkez Bankası’nın başına tüm dünyanın saygı duyduğu birisini atayacaklarını söyleyen Öztrak, CHP’nin vaatlerini şöyle sürdürdü:

 

“Ekonomik ihtiyaç ve öncelikleri gözeterek 2023 bütçesini yeniden yapacağız. Şatafata ve israfa son vereceğiz. Cumhurbaşkanlığı makamını ait olduğu yere, Çankaya Köşkü’ne taşıyacağız.

 

“Ülkemizde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Sendikalaşmanın, örgütlü toplumun önünü açacağız. Cinsiyet eşitsizlikleriyle etkin şekilde mücadele edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe sokacağız.”

EYT teklifi komisyonda görüşülmeye başlandı

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesinde son viraja girildi. Kanun teklifi bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Düzenleme hayata geçtikten sonra hak sahipleri, emeklilik için başvuru yapabilecek. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinde adım adım sona yaklaşılıyor. Meclis Başkanlığı’na sunulan düzenleme, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınıyor. Sabah saatlerinde görüşmeler gergin başladı. Muhalefet, düzenlemenin eksik […]

Read More

Bakan Soylu: Konsoloslukları kapatarak psikolojik harp yürütüyorlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de konsoloslukların kapatılması konusunda yaptığı açıklamada “Türkiye’ye yönelik yeni bir psikolojik harp yürütüyorlar” dedi. Son günlerde İngiltere, Fransa, Almanya ve Holllanda İstanbul Başkonsolosluklarını kapatma kararı almıştı. Soylu Jandarma Genel Komutanlığı 2022 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “3-4 gündür DEAŞ üzerinden 60 milyon turist hedefini koyduğumuz bir günde Türkiye’de yeni bir psikolojik […]

Read More

Zühtü Arslan yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçildi

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlığı’na Zühtü Arslan, üçüncü kez seçildi. Yüksek Mahkeme’deki üyelik görevi 1 yıl sonra dolacak olan Aslan, 1 yıllığına bu görevi üstlenecek. AYM’de, Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresinin 13 Şubat’ta dolması nedeniyle başkanlık seçimi yapıldı.Seçimlerde, 1 başkan, 2 başkanvekili ve 12 üye olmak üzere toplam 15 AYM üyesinin salt çoğunluğunun, yani 8’inin oyunu […]

Read More