Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu anda faiz yüzde 9, daha da düşüreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ” Dünyada faizi sürekli yükselttiler. Ben de tam aksine faizi indirmenin mücadelesini verdim. Şu anda bizde faiz yüzde 9 bunu daha da düşüreceğiz” dedi.

“Faiz ve enflasyonun doğru orantılı olduğunu” savunan Erdoğan “Faiz sebep, enflasyon neticedir. Buna inanmayanlar olabilir. Benim alanım ekonomi, neticesi de ortada. Uluslararası toplantılarda bu tezimi savundum. Şimdi biz yine indireceğiz dedik. 86’lardaydı enflasyon 64’e düştü. Daha da düşecek” diye konuştu.

Erdoğan “an itibarıyla İsveç’in NATO üyeliğine sıcak bakmadıklarını” söylerken “öte yandan Finlandiya’nın durumunu farklı değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan TRT yayınında yaptığı açıklamalarda “Avrupa’da ve İskandinav ülkelerinde son dönemde artan İslam karşıtı söylem ve eylemlerden endişe duyduklarını” belirtirken, “Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan saldırıya İsveç’in seyirci kalmasını kabul edemeyiz. Sonrasında Hollanda’da benzer bir eylemin yapılmasını da tesadüf olarak görmüyoruz” diye konuştu.

“İsveç’ten ülkede yaşayan tüm grupların inançlarına saygı göstermesini ve terörle mücadele konusunda samimi adımlar atmasını” beklediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı “An itibarıyla İsveç’in NATO üyeliğine sıcak bakmıyoruz. Öte yandan Finlandiya’nın durumunu farklı değerlendiriyoruz. Finlandiya eğer şu an olduğu gibi süreci işletirse parlamentomuz açık olduğunda üzerimize düşeni yerine getiririz” ifadelerini kullandı.

‘Astıkları Menderes’in sloganını çalıyorlar’

“Astıkları Menderes’in şimdi de sloganını çaldıklarını” söyleyen Erdoğan “Adnan Menderes’in partisi ‘Yeter söz milletin’ sloganını, CHP’nin tek parti faşizmine karşı yapmıştı. Bu söz millet iradesini sembolize ediyor. Millet iradesine sahip çıkanlar ancak bu sözü kullanabilir. Bugün millet iradesine sahip çıkan AK Parti’dir. Bu slogana çökmeye çalışıyorlar Binalara slogan asmakla olmaz. Önce milli iradeye saygılı olmayı öğrenin” diye konuştu.

“Biz bunlara 7’li masa diyelim. 6 deyince eksik oluyor. 7’nci parti masanın altında” diyen Erdoğan, “seçim tarihini açıklayarak bunların keyiflerini bozduklarını” savundu.

Erdoğan şöyle devam etti

“Bunlar kapalı kapılar arkasında toplanıp dağılıyordu. Tarihi vermesek bunlar aday açıklamayacaktı. Bırakalım adayı, aday açıklama tarihlerinde bile belirsizlik, tutarsızlık var. Biri 13 Şubat’ta diyor. Diğeri o tarihte açıklamak gibi bir planımız yok diyor. Masadakilerin hiçbiri diğerine güvenmiyor. Siz birbirinize güvenmiyorken millet size nasıl güvensin”

“Altılı Masa’nın ortak mutabakat metnini de incelediğini” belirten Erdoğan, “tam anlamıyla koalisyon dönemine dönüşün söz konusu olacağını” savundu.

Erdoğan, başörtüsü düzenlemesi için de “mecilise sundukları teklifin, bu konuda samimiyet testi olacağını” belirtti ve konu Meclis’te çözüme kavuşmazsa “Milletim en güzel çözümü sunacaktır” dedi.

EYT’de ilk aylıklar Şubat ya da Mart’ta

Erdoğan ayrıca “Ana muhalefet, aile yapısını bozan sapkınlıklara özgürlük kisvesiyle göz yumuyor. Aile değerlerimizin tahrip edilmesine izin vermeyeceğiz. Bu milletin kutsal değeri ailedir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı “EYT konusunda çok kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini” belirtti ve “AK Parti olarak teklifi yasalaştırarak vatandaşlarımıza haklarını vermek istiyoruz. EYT kapsamında emekliliğe hak kazanan vatandaşlarımıza ilk aylıkları şubat ya da mart gibi bağlanabilir. Bu işi inşallah bir an önce bitireceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Faiz ve enflasyon doğru orantılıdır” diyen Erdoğan “Faiz sebep, enflasyon neticedir. Buna inanmayanlar olabilir. Benim alanım ekonomi, neticesi de ortada. Uluslararası toplantılarda bu tezimi savundum. Şimdi biz yine indireceğiz dedik. 86’lardaydı enflasyon 64’e düştü. Daha da düşecek” dedi.

Bugünkü Hava Durumu – 1 Nisan 2023 Hava Tahmini

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara (Bilecik dışında), Ege kıyıları, Batı Akdeniz, Zonguldak, Düzce, Manisa, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ın güneyinin yağmur ve sağanak, Van, Hakkari ve Şırnak’ın doğusunun kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği […]

Read More

Bir kan testi bağırsak kanseri hastalarını kemoterapiden kurtarabilir

İngiltere’de denenen ve kanser hücrelerinin izlerini tespit edebilen bir kan testi, her yıl binlerce hastayı gereksiz kemoterapiden kurtarabilir. Ülkede yaklaşık 1600 bağırsak kanseri hastasının dahil olduğu bir araştırma yapılıyor. Bu çalışmayla, testin ameliyatın tüm tümörü çıkarıp çıkaramadığını gösterme kapasitesi inceleniyor. Doktorlar, 3. evre bağırsak kanseri olan hastaların yarısının sadece ameliyatla iyileştiğini, dolayısıyla birçok insanın gereksiz […]

Read More

Seçim takviminin önemli aşamaları

28 Mart: Cumhurbaşkanı geçici aday listesi Resmi Gazete’de yayımlandı ve saat 08.00 itibarıyla itiraz süreci başladı. 29 Mart: Cumhurbaşkanı geçici aday listesine yapılacak itirazların süresi saat 17.00’de sona erecek ve itirazlar YSK tarafından incelenmeye başlanacak. 30 Mart: Cumhurbaşkanı geçici aday listesine yapılan itirazların YSK tarafından karara bağlanması süreci sona erecek. 31 Mart: Cumhurbaşkanı kesin aday […]

Read More