Haberler

Rulmanlı ve rulmansız tekerlek farkı nedir?

Tekerlekler, hareketli bir dünyada hayatımızı kolaylaştıran önemli bileşenlerdir. Hem endüstriyel uygulamalarda hem de günlük yaşamımızda, tekerlekler nesneleri kolaylıkla taşımamıza ve hareket ettirmemize yardımcı olur. Farklı çeşitleri bulunan tekerleklerin en yaygın olanlarından bazıları da rulmanlı ve rulmansız tekerleklerdir.

Rulmanlı tekerlekler

 

Rulmanlı tekerlekler, tekerlek gövdesi ile birlikte bir veya daha fazla rulman içerir. Rulmanlar, dönen bir bileşenin (örneğin tekerlek) sabit bir bileşen (örneğin tekerlek gövdesi) üzerinde sorunsuz ve verimli bir şekilde dönmesini sağlar. Rulmanlar, küresel ya da silindirik şekillerde olabilir ve içlerinde bilyeler, iğneler veya rulo şeklinde harekete yardımcı elemanlar bulunabilir. Rulmanlı tekerlekler, yük taşıma kapasitelerini artırırken sürtünmeyi azaltarak hareketin daha pürüzsüz gerçekleşmesini sağlar. Bu, tekerleklerin daha az enerji harcamasını ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Rulmanlı tekerlek modelleri, endüstriyel ekipmanlarda, taşıma araçlarında, arabalarda ve bisikletlerde çokça tercih edilir.

 

Örneğin, el arabası tekeri üzerinde, taş, kum, çimento gibi ağır yükler taşıyacağı için el arabalarının tekerleklerinin rulmanlı tekerlek olması gerekir. Bu sayede yük taşıma kapasitesi artar ve uzun vadede tekerlekler korunmuş olur.

Rulmansız tekerlekler

 

Rulmansız tekerlekler ise rulman içermeyen tekerleklerdir. Bu tür tekerlekler, tekerlek gövdesinin doğrudan yüzeylerle temas ettiği ve dönme hareketini sağladığı basit bir tasarıma sahiptir. Rulmansız tekerlekler, daha az parça içerdikleri için genellikle daha ucuzdur ve bakım gerektirmezler. Bununla birlikte, sürtünme nedeniyle daha fazla enerji kaybına neden olabilirler ve rulmanlı tekerlekler gibi daha pürüzsüz bir hareket sağlayamazlar. Rulmansız tekerlekler, daha hafif yüklerin taşınması için idealdir, genellikle ev eşyaları, küçük mobilyalar ve hafif el arabalarının hareket ettirilmesi için kullanılır.

 

Örneğin, pazar arabası tekerleklerinde taşınacak max yük 20 kg’ın üstüne çıkmaz, bu nedenle pazar arabalarında rulmansız tekerlek rahatlıkla tercih edilebilir.

 

Rulmanlı ve rulmansız teker seçimi, kullanım amacına, taşınacak yükün ağırlığına, hareketin düzgünlüğüne ve bütçeye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Rulmanlı tekerlekler, daha ağır yükleri taşımak ve daha pürüzsüz bir hareket sağlamak için tercih edilirken, rulmansız tekerlekleri daha hafif yükler için tercih etmek daha iyi olabilir.

İçki ve sigara satışı yasak kapsamı genişletildi

Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle birlikte alkol ve tütün ürünleri satışının yasak olduğu yerlerin kapsamı genişletildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yaptı. Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerdeki alkol ve tütün satışı yasağı, bu yerlerin “eklentileri, açık alanları […]

Read More

FED Başkanı Powell’ın piyasalara verdiği mesajlar

ABD Merkez Bankası (Fed) piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Fed beklentiler dahilinde politika faizini sabit tuttu ancak enflasyonla mücadele kapsamında bu yıl bir kez daha faiz artıracağı tahmininde bulundu. Fed Başkanı Jerome Powell, gerekli görmeleri halinde para politikasında sıkılaşmanın devam edeceğini söyledi. Fed, Çarşamba günü açıkladığı kararla politika faiz aralığını yüzde 5,25-5,50’de sabit tuttu. […]

Read More

Ekonomistlerin faiz tahminleri

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında bugün toplanacak. Toplantı sonrası TSİ 14.00’te faiz kararı açıklanacak. Merkez Bankası, Hafize Gaye Erkan’ın göreve atanması sonrası faiz indirimi sürecine 27 ay sonra son vermiş, son 3 PPK toplantısında politika faizini yüzde 16,5 artırmıştı. Politika faizi, Haziran ayında 650 baz puan artışla yüzde […]

Read More